Zapraszamy wszystkich chętnych studentów PWSZ w Nowym Sączu do  wolontariatu podczas tegorocznej 12. edycji Festiwalu Biegowego w Piwnicznej-Zdroju.

Festiwal Biegowy to wydarzenie sportowe, które na terenie Beskidu Sądeckiego od ponad 10 lat organizuje Fundacja Festiwal Biegów. Festiwal Biegowy jest jedynym tak wszechstronnym i różnorodnym wydarzeniem biegowym w Polsce, gromadzącym sportowców - amatorów. Program sportowy trzydniowej imprezy obejmuje ponad 20 konkurencji biegowych i nordic walking, rozgrywanych na trasach o łącznej długości przekraczającej 300 km. To także jedno z największych wydarzeń sportowych w Polsce, z frekwencją, która z roku na rok rośnie. Ofertę Festiwalu uzupełniają targi EXPO, warsztaty i seminaria dla osób aktywnych, koncerty plenerowe czy różnorodne strefy aktywności. Festiwal Biegowy to przedsięwzięcie, które ma na celu promocję aktywności ruchowej społeczeństwa, rekreację i integrację, a także stworzenie warunków do bezpiecznej rywalizacji w duchu fair play i z szacunkiem do rywala.

Termin: 10-12.09.2021 r.

Miejsce: Piwniczna-Zdrój

Pytania dotyczące wydarzenia prosimy kierować na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Każda osoba chcąca wziąć udział w praktykach jest zobowiązana do rejestracji:

Formularz rejestracyjny

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu pozyskała kolejnego partnera do współpracy, dziki któremu możliwe będzie dalsze podniesienie poziomu kształcenia studentów odpowiadającego potrzebom współczesnego rynku pracy i przyczyni się do efektywnego wykorzystania w przyszłości, w praktyce nabytej w procesie kształcenia wiedzy i umiejętności.

Jest nim jedna z największych firm transportowych w regionie, spółka Litwiński – Transport – Sprzęt – Budownictwo.

Rektor Uczelni dr hab. inż. Mariusz Cygnar podpisał stosowne porozumienie z właścicielem Firmy – Piotrem Litwińskim.

W dokumencie zapisano m.in., iż współpraca realizowana będzie poprzez organizowanie wspólnych przedsięwzięć dydaktycznych, w tym: modyfikowanie programów kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy, prowadzenie kursów i studiów podyplomowych, prowadzenie szkoleń dla studentów i kadry dydaktycznej, wykładów tematycznych przez przedstawicieli Firmy dla społeczności akademickiej.

Nadto umawiające się strony organizować będą wspólne konferencje naukowe związane z obszarem działalności Uczelni w ramach kierunku Transport i logistyka w Instytucie Technicznym oraz firmy Litwiński, a na jej terenie prowadzone będą badania naukowe zorientowane na prace inżynierskie i magisterskie, a także praktyki studenckie.

Koordynatorem działań wynikających z porozumienia ze strony Uczelni jest kierownik Zakładu Transportu i logistyki Instytutu Technicznego PWSZ prof. dr hab. inż. Bogusław Cieślikowski, a ze strony Firmy – Piotr Litwiński. W podpisaniu dokumentu uczestniczył również mgr inż. Kazimierz Opoka z Zakładu Transportu i logistyki Instytutu Technicznego.

Na zdjęciach, od lewej: właściciel Firmy Litwiński – Piotr Litwiński, rektor PWSZ w Nowym Sączu dr hab. inż. Mariusz Cygnar

Podpisanie porozumienia miedzy firma Litwinski i PWSZ w Nowym Saczu

Od lewej: Piotr Litwinski, rektor Mariusz Cygnar

 

Kolejne plany inwestycyjne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wchodzą w etap realizacji.

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar podpisał 22 lipca umowę na nadbudowę czwartego piętra Domu Studenckiego.

Przetarg na kolejną ważną inwestycję wygrała firma Rem-Bud. W jej imieniu umowę na realizację podpisał prezes Krzysztof Kosal.

Prace rozpoczną się w najbliższych dniach, a ich finał przewidziany jest na 22 grudnia br. Kontrakt opiewa na kwotę 1,797 mln zł. Środki na tę inwestycję Uczelnia otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nadbudowa piętra Domu Studenta, to kolejna realizowana przez PWSZ inwestycja obok sztandarowej budowy nowego obiektu dla Instytutu Ekonomicznego, która ma się zakończyć w kwietniu przyszłego roku.

Po zakończeniu w Domu Studenta przybędzie 24 miejsca dla studentów.

Kolejne inwestycje

Warto nadmienić, że Uczelnia przygotowuje się do rozbudowy Instytutu Pedagogicznego, która przewidziana jest w pierwszym półroczu przyszłego roku.

W planach przewiduje się kolejną ważną inwestycję jaką będzie rozbudowa Instytutu Technicznego. Opracowano koncepcję, która ma zapewnić jak w przypadku Instytutu Ekonomicznego i Pedagogicznego studentom właściwych warunków do nauki, pracownikom prowadzenie zajęć i prac naukowo – badawczych, a także podniesieniu atrakcyjności oferty i bazy sądeckiej Uczelni.

Na zdjęciach, podpisanie umowy i wymiana dokumentów, od lewej: 1 i 2. Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prezes firmy Rem-Bud Krzysztof Kosal, 3. Uczestnicy podpisania umowy, od lewej: kierownik Domu Studenckiego Roman Sławecki, kanclerz Uczelni Rafał Góra, rektor Mariusz Cygnar, prezes Krzysztof Kosal, 4. Budynek Domu Studenta - widok z lotu ptaka.

 

 

Pragniemy poinformować, że otrzymaliśmy zgodę Ministra Edukacji i Nauki na utworzenie studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku "Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów" Studia dedykowane są absolwentom studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich zainteresowanym projektowaniem cyfrowym, nowymi mediami, technologiami IT, najnowszymi tendencjami rozwoju na rynku pracy w tym zakresie.Szczegółowe informacje o rekrutacji podamy, niezwłocznie, po podjęciu przez Senat Uczelni stosownej uchwały na stronie Uczelni, zakładka: Rekrutacja.

Zapraszamy! Tylko u nas nowoczesne kształcenie na międzynarodowym poziomie!

Umiejętności Absolwenta:

‒ wykonywanie projektów jako wszechstronnie wykształcony dizajner związany z nowymi mediami,

‒ projektowanie identyfikacji wizualnych,

‒ stosowanie współczesnego, rozbudowanego języka infografiki na potrzeby klienta,

‒ używanie zaawansowanych narzędzi komunikacyjnych z obszaru nowych mediów,

‒ projektowanie graficznych interfejsów użytkownika dla oprogramowania użytkowego,

‒ tworzenia światów gier wideo,

‒ opracowanie interfejsów urządzeń interaktywnych,

‒ projektowanie portali społecznościowych, stron www i sklepów internetowych,

‒ projektowanie na potrzeby Internetu rzeczy (IoT „Internet of Things”),

‒ tworzenie identyfikacji graficznej produktu,

‒ projektowania identyfikacji graficznych przestrzeni wewnętrznej (sklepy, instytucje itp.),

‒ tworzenie identyfikacji graficznych przestrzeni zewnętrznej (znaki informacyjne, informacja wizualna funkcjonująca w przestrzeni publicznej itp.),

‒ wykonywanie kompleksowych projektów na potrzeby publikacji,

‒ praca w zespołach projektowych tworzących produkty dla wszelkich obszarów Internetu, interfejsy dla urządzeń mobilnych.

Przykładowe zajęcia: projektowanie graficznych interfejsów użytkownika, projektowanie aplikacji mobilnych, projektowanie reklamy wizualnej, identyfikacja wizualna i promocja produktu, ogólne zasady komunikacji wizualnej, Internet rzeczy, projektowanie graficzne 2D i 3D, obraz ruchomy na potrzeby dizajnu, druk 3D, rysunek funkcjonalny, film animowany, podstawy projektowania gier, kształtowanie przestrzeni.

 

W informacji:

 • II Kongres polskich producentów w Berlinie; nagroda dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu,
 • Budowanie przyszłości - wywiad rektora dr. hab. inż. Mariusza Cygnara dla Gazety Wyborczej - Biznes Plus,
 • Wywiad rektora dr. hab. inż. Mariusza Cygnara dla telewizji Polskiej Agencji Przedsiębiorczości.

Berliński Kongres

Pod hasłem „Niech nastanie moda na to co polskie”, w dniach 1-2 lipca odbył się w Berlinie II Kongres polskich producentów, dystrybutorów i usługodawców - „Made in Poland”, zorganizowany przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla polskiej gospodarki, którego celem jest promowanie polskich produktów i innowacji nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą, w tym w Niemczech, dla których w pierwszym kwartale br. Polska stała się trzecim co do wielkości dostawcą.

Patronat nad wydarzeniem objął ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech Andrzej Przyłębski.

Do udziału w kongresie zaproszeni zostali również rektor i prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu: dr hab. inż. Mariusz Cygnar i dr Marek Reichel.

Made in Poland dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu

Sądecka Uczelnia, jako jedyna zawodowa z Polski, uhonorowana została przez Radę Kongresową złożoną z przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji prestiżowym medalem „Made in Poland”. Podczas kongresowej gali, z rąk prezesa Polskiej Agencji Przedsiębiorcozści Wojciecha Pomarańskiego odebrał rektor, dr hab. Mariusz Cygnar.

Nominacje do nagrody Made in Poland przyznają redakcje Forum Przedsiębiorczości i Biznes Plus, które od 10 lat promują polskie uczelnie, samorządy oraz biznes. Weryfikują i promują podmioty gospodarcze w mediach ogólnopolskich m.in.: Forbes, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna, Onet, Wirtualna Polska, Interia, Polskie Radio, Tok FM, Polsat i TVP Info.

Organem weryfikującym i przyznającym nagrodę Made in Poland jest specjalnie powołana Rada Kongresowa, złożona z przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji.

„Polish success story” i inne panele dyskusyjne

Berliński kongres składał się z siedmiu paneli dyskusyjnych łączących trzy filary gospodarki: biznes, administrację i naukę, z których każdy koncentrował się na najistotniejszych zagadnieniach dla współczesnej gospodarki. Eksperckie dyskusje zmierzały do wypracowania rozwiązań, które będą inspiracją na przyszłość dla każdej ze wspomnianych dziedzin.

W stolicy Niemiec wystąpili prelegenci z kraju i zagranicy, którzy nadają ton najważniejszym debatom o perspektywach i kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. Zaproszeni paneliści dyskutowali m.in. o rosnącym potencjale polskich producentów.

Jednym z wiodących tematów była minimalizacja skutków pandemii i koronakryzysu, który szereg branż postawił przed widmem bankructwa, ale też doprowadził do powstania nowych form aktywności biznesowej.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się panel „Polish success story”. Na przykładach polskich przedsiębiorstw eksponowano silne strony polskiego przemysłu i gospodarki przemysłu. Eksperci mówili m.in. o tym jak Polscy naukowcy, biznesmeni zmieniają świat oraz jak konkurują z najlepszymi w poszczególnych branżach oraz o swoich „receptach” na sukces.

Podobnie, jak inne podmioty uczestniczące w Kongresie, także nasza Uczelnia prezentowała się w centrum kongresowym na telebimach filmami promocyjnymi.

Wykorzystano materiały organizatorów - Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: https://kongresmip.pl/

Na zdjęciach poniżej: 1. Grawerton-nagroda Made in Poland dla Państowowj Wyższej Szkoły Zawodowej, 2. Logotyp Polskiej Agencji Przedsiębiorczości, 3. Grawerton-nagroda Made in Poland dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, 4-9: Rozdanie nagród Made in Poland dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, od lewej: dr hab. inż. Mariusz Cygnar odbiera wyróżnienie z rąk prezesa Polskiej Agencji Przedsiębiorczości Wojciecha Pomarańskiego, 10. Strona startowa konferencji Polskiej Agencji Przedsiębiorczości w Berlinie.

 

Serwis fotograficzny - organizatorów, fot: Dorota Zawiślańska

 

Biznes Plus: "Budowanie przyszłości"

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu od kilku lat dynamicznie się rozwija. O obecnych inwestycjach i planach na przyszłość opowiada rektor uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar.

Redaktor Dorota Solczak: - Jakie inwestycje są obecnie realizowane przez uczelnię?

Rektor Uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar: - Pomimo trwającej pandemii działamy zgodnie z założeniami na rok 2020 i 2021. W chwili obecnej realizowana jest największa inwestycja na przestrzeni ostatnich kilku lat, czyli budowa Instytutu Ekonomicznego. Jest to jedyny Instytut, który nie miał jeszcze swojej siedziby. Budynek będzie miał wraz z garażem podziemnym powierzchnię około 4500 m2. Docelowo będzie kształciło się w nim ok. 800 studentów. Planujemy zakończenie tej inwestycji końcem stycznia 2022 r. i mamy wielką nadzieję, iż semestr letni roku akademickiego 2021/22 rozpocznie się już z nauczaniem użytkującym nowy obiekt. Nie jest to jednak jedyna inwestycja. Obecnie ogłosiliśmy przetarg na projekt budowlany dotyczący rozbudowy Instytutu Pedagogicznego. Jest to również bardzo prężnie rozwijający się Instytut i do końca tego roku kalendarzowego będą zakończone prace nad jego wykonaniem. Prace mają ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku. Bardzo pomocne w tych działaniach okazały się zmiany prawne, które mają być zapisane w nowelizacji ustawy o kształceniu zawodowym, gdzie mowa jest o dalszej możliwości kształcenia na kierunkach nauczycielskich przez publiczne uczelnie zawodowe.

Redaktor Dorota Solczak: Jakie nowe projekty naukowe Państwo planują?

Rektor Uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar: - Wspólnie z Politechnika Częstochowską i prywatną firmą produkującą komory hiperbaryczne złożyliśmy projekt w ramach programu „Szafir" prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na kwotę 14 mln złotych. Jesteśmy liderem tego projektu. W związku z tym, że prowadzimy kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne w Instytucie Kultury Fizycznej, planujemy budowę dużego modelu dwóch komór. Dzięki temu powstaną wewnątrz nich dwie salki konferencyjne, w których panować będą założone warunki atmosferyczne. Dzięki naszej szerokiej współpracy również z instytucjami państwowymi w zakresie bezpieczeństwa będziemy badać wpływ warunków hiperbarycznych na organizm ludzki pod kątem reakcji na stres.

Redaktor Dorota Solczak: Czym dla uczelni jest nominacja do nagrody Made In Poland?

Rektor Uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar: - Bycie w gronie nominowanych do tej nagrody to naprawdę duże wyzwanie. Cieszę się, że jesteśmy zauważani i doceniany jest wpływ uczelni na rozwój rodzimej gospodarki. Jest to również potwierdzenie prawidłowego i racjonalnego rozwoju uczelni w zakresie jej podstawowej misji, jaką jest kształcenie młodych specjalistów.

Dorota Solczak

https://wyborcza.biz/akcjespecjalne/7,173753,27240645,budowanie-przyszlosci.html

Wywiad rektora PWSZ dr.hab.inż. Mariusza Cygnara

 

 

Transkrypcja wywiadu

z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dr hab. inż. Mariuszem Cygarem, prof. PWSZ.

 

[Na planszy poprzedzającej wywiad: logotyp Kongresu: kod kreskowy na czerwonym tle, czarne paski i napis: Made in Poland 20201. Wywiad z rektorem dr. hab. inż. Mariuszem Cygarem prowadzi pani Redaktor. Obydwoje siedzą na fotelach, na antresoli centrum kongresowego za stolikiem, na którym jest grawerton – plakieta - nagroda dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu – Made in Poland. Kamera pokazuje na zmianę: prowadzącą wywiad, rektora Mariusza Cygnara oraz oboje.]

Pani Redaktor: Cieszę się, że możemy się spotkać w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest drugi Kongres w Berlinie. Właśnie odebrał Pan nagrodę Made in Poland. Czym dla Pana jest to wyróżnienie?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Ja tym bardziej się cieszę, że możemy się spotkać właśnie z tego tytułu, iż zostaliśmy wyróżnieni tą nagrodą. Dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu jest to naprawdę wielkie wyróżnienie, między innymi z tego względu, iż prowadzimy kierunki o profilu tylko i wyłącznie praktycznym, a to, niestety jest wymóg formalny. „Niestety”, oczywiście, powiedziałem w cudzysłowie, ponieważ ta współpraca z biznesem i szeroko rozumianym przemysłem jest kluczowa, nie tyle dla rozwoju uczelni, ale dla naszych studentów, a później absolwentów, którzy muszą zdobywać przede wszystkim kwalifikacje zawodowe i umiejętności praktyczne. Bez tej współpracy ich przygotowanie, na trudny rynek pracy, naprawdę byłoby niemożliwe.

Pani Redaktor: - Taka nagroda jest na pewno sukcesem. Czy może Pan zdradzić przepis na sukces?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - To trudne pytanie. Nie spodziewałem się go. Definicja sukcesu uczelni publicznej myślę, że trochę inaczej jest sformułowana jak sukces w biznesie. Zupełnie inaczej wygląda finansowanie uczelni. Tutaj opieramy się o subwencje, ale to nie oznacza, że pozostajemy bierni i nie korzystamy ze środków zewnętrznych. To jest, moim zdaniem recepta, który pozwala nam bardziej intensywnie się rozwijać. A kluczem do sukcesu, o który pani pyta to, w moim przekonaniu, jest mieć u boku współpracowników, którzy naprawdę ciężko pracują. To dzięki nim, przede wszystkim, uczelnia może się pokazać tu gdzie teraz jesteśmy, a ich ciężka praca naprawdę motywuje innych. Ja, jako osoba, która ma wspierać, wyznaję dwie podstawowe zasady. Pierwsza z nich to przede wszystkim nie przeszkadzać osobom, które mają świetne pomysły, świetne inicjatywy i dawać zielone światło na nie. To jest co najmniej 60 procent sukcesu i plus jeszcze wkład, ekstra, w ramach różnych dodatkowych impulsów do działania. Mamy szerokie spektrum różnego rodzaju stypendiów dla studentów i pracowników nie tylko obligatoryjnych, ale wynikających z dobrej współpracy z Senatem Uczelni, Radą Uczelni dzięki którym i studenci, i pracownicy mogą podwyższać swoje kwalifikacje, a pracownicy naukowo-dydaktyczni mogą uzyskiwać w oparciu o finansowane badania naukowe, stopnie i tytuły naukowe.

Pani Redaktor: - Jakie są dalsze plany na rozwój uczelni? Czy może Pan coś zdradzić?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - To jak wygląda uczelnia zawodowa, jak będzie wyglądać w przyszłości uwarunkowane jest przede wszystkim od Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Dużym sukcesem dla wszystkich uczelni zawodowych jest to, że zdobyliśmy status uczelni. Poprzednio, zgodnie z Ustawą, byliśmy państwowymi wyższymi szkołami zawodowymi. Dzisiaj jesteśmy już uregulowani jako publiczne uczelnie zawodowe. W chwili obecnej jest opracowywana nowelizacja Ustawy i będziemy się nazywać akademiami, prawdopodobnie, praktycznymi, które odzwierciedlają to, iż nasza praca jest ściśle uwarunkowana w konstrukcji z przemysłem i z biznesem.

Pani Redaktor: - Jeśli chodzi po Kongres, to na jakich panelach tematycznych najbardziej się Pan skupił, nie wiem czy one miały już miejsce, czy dopiero się odbędą. Co najbardziej przykuło Pana uwagę?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Od wczoraj przyglądam się wszystkim prowadzącym i panelistom. Z dużym zainteresowaniem słucham co dzieje się w świecie biznesu. Nie ukrywam, po raz pierwszy jestem na kongresie tego typu jak tu w Berlinie. Bardzo ciekawe pomysły młodych ludzi, którzy prowadzą firmy. Ich inicjatywy są naprawdę imponujące i będę próbował i zabiegał, aby również ta współpraca z naszą Uczelnią w pewien sposób mogła się urzeczywistnić. My, co prawda, mamy szeroką współpracę nie tylko z firmami w Polsce, ale i za granicą, natomiast to doświadczenie, które teraz mnie spotkało będzie jeszcze dodatkowym elementem do szerszej działalności naszej Uczelni.

Pani Redaktor: - Czy w takim razie wydarzenie jak to dzisiejsze, jest potrzebne dla dalszego rozwoju polskich przedsiębiorstw, polskiej nauki, polskich uczelni?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Ja myślę, że to jest konieczne, bo słuchając z jakimi problemami zderzają się przedsiębiorcy i producenci to nie ukrywam, że bardzo blisko jesteśmy z problemami, z którymi i my się zderzamy. Mówię przede wszystkim o uwarunkowaniach prawnych. To zarówno w ich przypadku, jak i w naszym, jest dużym utrudnieniem. Nie ukrywam, że wiele elementów należałoby usprawnić, uelastycznić, żeby nie było tak zwanych zamkniętych ram, gdzie poza nie uczelnia, czy przedsiębiorca nie może wyjść. I to, moim zdaniem, jest kluczowe dla dalszego rozwoju nie tylko firm, ale przede wszystkim uczelni nie tylko akademickich ale również uczelni zawodowych.

Pani Redaktor: - Zapytam jeszcze o to, czy coś zmieniło się pod względem działalności uczelni w czasie, kiery była pandemia? Czy musicie się Państwo dostosować do rzeczywistości, w której obecnie żyjemy?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Jak każda inna uczelnia, jak i przedsiębiorstwo, w zależności jaki obszar reprezentujemy. Nie ukrywam, że nie było łatwo na początku ponieważ, wracając jeszcze raz, że jesteśmy uczelnią o kierunkach i profilach praktycznych, to nas zobowiązuje i obliguje do tego, aby aż 50 procent zajęć odbywało się w bezpośrednim kontakcie ze studentem w całym cyklu kształcenia. I to jest ten element, który był bardzo trudny, a w przypadku nauk medycznych, bo również takie reprezentujemy, na przykład: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia aż 80 procent musi być w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem bądź prowadzącym, więc to była ta trudność. Natomiast jeżeli chodzi o kwestie techniczne myślę, że przeszliśmy ten okres, mówiąc krótko bezobjawowo. Natomiast wiele rzeczy jest do nadrobienia, ponieważ ten półtoraroczny okres pandemii zamknął nas co ma przełożenie na relacje wykładowca – student. Brak wspólnych zajęć na wielu kierunkach spowodował to, iż będziemy chcieć bardzo szybko wracać do normalności a od 1 października będziemy nadrabiać i uzupełniać wszystkie efekty kształcenia aby absolwent uczelni miał odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Pani Redaktor: - Ja tego ciągłego rozwoju Panu życzę oraz Uczelni. Bardzo serdecznie jeszcze raz gratuluję nagrody, bo jest to na pewno wyjątkowe osiągnięcie. Nie każdy zostaje laureatem nagrody i bardzo serdecznie dziękuję za wywiad. Mam nadzieję, że do zobaczenia

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Ja również bardzo dziękuję. Do widzenia.

[Na planszy kończącej wywiad: logotyp Kongresu: kod kreskowy na czerwonym tle, czarne paski i napis: Made in Poland 20201.]

 

 

 

W sali senackiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się (16 lipca) konferencja prasowa władz Uczelni: rektora dr. hab. inż. Mariusza Cygnara, prorektora ds. studenckich i kształcenia dr Haliny Potok i prorektora ds. nauki i rozwoju dr. Marka Reichela.

Rektor Mariusz Cygnar z satysfakcją poinformował dziennikarzy, iż wśród olimpijczyków w polskiej ekipie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio jest kajakarka Klaudia Kinga Zwolińska – studentka trzeciego roku na kierunku Pedagogika (edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną) na studiach pierwszego stopnia w Instytucie Pedagogicznym. Dzień wcześniej, zdalnie, ze Stolicy Kraju Kwitnącej Jabłoni obroniła swoją pracę dyplomową, napisaną pod kierunkiem dr Anny Struzik!

Rektor Mariusz Cygnar gratulował egzaminu, powołania do kadry i życzył powrotu z Igrzysk z medalem.

Uczelnia nagrodzona

Podsumowując ostatnie ważne wydarzenia dla sądeckiej Uczelni Mariusz Cygnar poinformował o otrzymanych nagrodach i wyróżnieniach.

2 lipca prorektor dr Halina Potok i mgr Halina Marcisz odebrały w Warszawie, przyznany PWSZ po raz siódmy znak jakości „Uczelnia Liderów 2021” i „Wyróżnienie specjalne” Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w jedenastym konkursie „Uczelnia Liderów” organizowanego przez tę Fundację.

Pod hasłem „Niech nastanie moda na to co polskie”, w dniach 1-2 lipca odbył się w Berlinie II Kongres polskich producentów, dystrybutorów i usługodawców - „Made in Poland”, zorganizowany przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Podczas kongresowej gali, z rąk prezesa PAP Wojciecha Pomerańskiego, odebrał je rektor, dr hab. Mariusz Cygnar.

Rektor wspomniał również o przyznanym Uczelni przez Polski Kongres Przedsiębiorczości, w ubiegłym roku, wyróżnieniu Ekostrateg 2020, a także o 22. rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 przeprowadzonym przez Fundację Edukacyjnej Perspektywy, w którym sądecka PWSZ utrzymała swoje miejsce z ubiegłorocznego i uplasowała się na 9. miejscu.

Inwestycje i plany

Mówiąc o prowadzonych i planowanych inwestycjach rektor Mariusz Cygnar niewiele miejsca poświęcił budowie nowego budynku dla Instytutu Ekonomicznego, ponieważ na ten temat wiele już powiedziano i napisano. Pozostaje jedynie pytanie czy studenci będą się kształcić w nowo powstającym budynku od semestru letniego 2021/22 czy od 1 października 2022. Wyłoniony został wykonawca - firma Rembud – nadbudowy Domu Studenckiego. Uczelnia otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki 1,85 mln zł na to przedsięwzięcie. Bursie akademickiej przybędzie 25 miejsc. Co ważne jest w kontekście zainteresowania studiami w sądeckiej Uczelni zagranicznych gości.

PWSZ rozpoczęła pracę nad rozpisaniem przetargu na wykonawcę projektu techniczno - budowlanego na rozbudowę Instytutu Pedagogicznego. Do ministerstwa złożono wniosek na to przedsięwzięcie w wysokości 8,5 mln zł. Brakujące 3 mln zł Uczelnia wyłoży z własnego budżetu. Pracę mogą się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku kalendarzowym.

Rektor Mariusz Cygnar jest w trakcie rozmów z prezydentem Ludomirem Handzlem w związku z planami rozbudowy Instytutu Technicznego, niezbędny jest teren będący we władaniu miasta, który mógłby zapewnić dalszy rozwój instytutu.

O dodatkowo urządzone i wyposażone sale dydaktyczne i laboratoria wzbogaci się Instytut Techniczny, Instytut Zdrowia i Instytut Pedagogiczny.

Rekrutacja na 24. rok akademicki w PWSZ

Prorektor Halina Potok podsumowała mijający semestr letni. System zdalnego nauczania także w tym semestrze był realizowany w większym stopniu niż tradycyjne zajęcia, ale już część zaliczeń, egzaminów semestralnych i zdecydowana większość egzaminów dyplomowych odbywa się w trybie stacjonarnym.

W obecnym roku akademickim, zgodnie z zapisami Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, sądecką Uczelnię czterokrotnie wizytowała Polska Komisja Akredytacyjna (PKA), której zadaniem jest analiza jakości kształcenia prowadzonej w ramach poszczególnych kierunków zgodnie z ustalonymi jednolitymi kryteriami dla wszystkich uczelni w Polsce.

Wizytacje zakończyły się sukcesem PWSZ. Wszystkie oceniane kierunki otrzymały akredytacje na kolejne 6 lat, czyli maksymalny okres do następnej oceny. Pozytywne uchwały PKA uzyskały: mechatronika oraz zarządzanie i inżynieria produkcji - studia pierwszego i drugiego stopnia, pielęgniarstwo - studia pierwszego i drugiego stopnia, wychowanie fizyczne. Pod koniec poprzedniego roku akademickiego pozytywną opinię PKA otrzymała też informatyka - studia pierwszego i drugiego stopnia.

Warto odnotować, iż w kończącym się roku akademickim opuszczą sądecką Uczelnię pierwsi absolwenci kierunków: dietetyka – studia pierwszego stopnia, zarządzanie – studia pierwszego stopnia, informatyka- studia drugiego stopnia. Dla każdej uczelni, także PWSZ, jest to ważne i znaczące wydarzenie.

Władze Uczelni prowadzą procedurę poszerzenia oferty kształcenia w ramach studiów drugiego stopnia w Instytucie Języków Obcych i w Instytucie Pedagogicznym. Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała starania dotyczące kierunku: projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów w Instytucie Pedagogicznym - studia II stopnia. Uczelnia czeka obecnie na decyzję z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Harmonogram przyjęć na pierwszy rok studiów

Do 29 lipca 2021 r., do godz. 12.00 mogą się rejestrować kandydaci na studia w PWSZ. Uczelnia oferuje 18 kierunków studiów pierwszego stopnia, w tym nowe kierunki studiów uruchomione w ostatnich dwóch latach: public relations i reklama (Instytut Pedagogiczny) oraz filologia wschodniosłowiańska i filologia niemiecka (Instytut Języków Obcych), bezpieczeństwo wewnętrzne (Instytut Kultury Fizycznej, transport i logistyka (Instytut Techniczny). Nadto w sądeckiej PWSZ można studiować na 3 kierunkach studiów drugiego stopnia oraz 2 kierunkach studiów jednolitych magisterskich.

Rekrutacja na studia drugiego stopnia w Instytucie Technicznym będzie prowadzona dopiero w lutym przyszłego roku, ponieważ studia te rozpoczynają się w semestrze letnim.

Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów odbędzie się 2 sierpnia 2021 r., a w dniach 2 do 6 sierpnia Komisja Rekrutacyjna oczekiwać będzie na potwierdzenie podjęcia studiów i przyjmie wymaganą dokumentację.

9 sierpnia 2021 r. ogłoszona zostanie listy osób wpisanych na listę studentów.

Strategia rozwoju PWSZ

Prorektor Marek Reichel poinformował dziennikarzy o realizacji Strategii Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu na lata 2014-2020. Władze uczelni co roku zdawały sprawę przed Senatem z zaawansowania realizacji zapisów dokumentu, a na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu senatorowie zatwierdzili sprawozdanie z wykonania zapisów dokumentu. Marek Reichel przedstawił również zaawansowanie przygotowań nowej Strategii Uczelni na lata 2021 – 2027. Podkreślił, iż jednym z najważniejszych celów strategicznych dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu jest spełnić wymagania, by uzyskać uprawnienia akademickie.

Na zdjęciach, od lewej: 1. Prorektor dr Marek Reichel, rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prorektor dr Halina Potok; 2. Prorektor dr Marek Reichel, rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prorektor dr Halina Potok; 3. Prorektor dr Marek Reichel, prorektor dr Halina Potok, rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, 4. Prorektor dr Halina Potok, prorektor dr Marek Reichel, rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar; 5. Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar udziela wywiadu redaktorowi RDN; Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar udziela wywiadu redaktorowi Radia Kraków.

 

 

 

 

 

Ślubowanie olimpijczyków

W pierwszej grupie polskich sportowców, którzy oficjalnie zostali powołani do reprezentacyjnej kadry biało-czerwonych na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Japonii, znaleźli się: kajakarze, ciężarowcy, tenisiści, wioślarze, żeglarze i zawodnicy uprawiający wspinaczkę sportową oraz trenerzy, lekarze i fizjoterapeuci.

Uroczyste ślubowanie odbyło się w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.

Rotę ślubowania w imieniu zawodników odczytała tenisistka - Iga Świątek.

– "Ja, reprezentant Polski na Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio, w imieniu wszystkich zawodników, uroczyście ślubuję, że będziemy przestrzegać obowiązujących przepisów, regulaminów sportowych i zasad fair play oraz godnie i z zaangażowaniem reprezentować nasz kraj."

W imieniu trenerów i osób współpracujących z olimpijczykami słowa przysięgi odczytał dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie Robert Sycz.

Miejsce w kadrze olimpijskiej kajakarzy wywalczyła studentka naszej Uczelni Klaudia Kinga Zwolińska – studentka trzeciego roku na kierunku Pedagogika (edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną) na studiach pierwszego stopnia w Instytucie Pedagogicznym, a równocześnie zawodniczka sądeckiego Klubu Sportowego „Start”.

Nominacje olimpijskie wręczali zawodnikom: Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Adam Krzesiński – sekretarza generalnego PKOl.

Z Tokio, specjalnie dla nas!

Klaudia Zwolińska przepustkę do startu na IO w Japonii wywalczyła na Mistrzostwach Europy we włoskiej Ivrei. Swoją znakomitą dyspozycję potwierdziła w kolejnych etapach przygotowań do olimpijskiego startu. W zawodach w Pucharze Świata, na torze kajakowym w czeskiej Pradze, w konkurencji K1, wywalczyła pierwsze miejsce.

Dzień po ślubowaniu kajakarka poleciała już do Tokio i ze stolicy kraju Kwitnącej Wiśni napisała, specjalnie dla nas, kilka zdań.

- "To właśnie przez uczelniane sprawy nie ma mnie prawie w Internecie. Bronię się planowo 15 lipca, oczywiście, zdalnie. Promotorką mojej pracy dyplomowej jest dr Anna Struzik, a pisałam o wpływie wycieczek szkolnych na rozwijanie zainteresowań dzieci regionem.

Do Tokio wylecieliśmy 8 lipca, dzień po ślubowaniu. Do 19 lipca mieszkamy w hotelu wraz z innymi slalomistami. Dopiero 19 lipca przenosimy się do wioski olimpijskiej. Aklimatyzujemy się oraz przyzwyczajamy do toru, który został nieco utrudniony po teście olimpijskim w 2019 roku. Wszystko przebiega pomyślnie. Jesteśmy jeszcze trochę zmęczeni zmianą czasu co, odbija się na samopoczuciu. Starty zaczynają się kwalifikacjami 25 lipca. W poniedziałek, 26 lipca, odbędą się starty półfinałowe i finałowe w konkurencji C1 mężczyzn. W tej konkurencji startuje kolega klubowy Grzegorz Hedwig. W kolejnym dniu, 27 lipca, według planu, czekają mnie półfinały i finały, a na następny dzień rozpoczną się kwalifikacje C1-K oraz K1-M. Analogicznie, w następnych dniach odbędą się półfinały i finały w tych konkurencjach. Wioskę olimpijską będziemy musieli opuścić do dwóch dni po naszych startach.

Jeżeli chodzi o covid w Japonii, to jest... różnie. Japończycy bardzo przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Jest tu mnóstwo wolontariuszy. Może nawet za dużo. Chaosu jednak nie brakuje. Już na samym lotnisku trzymali nas 7 godzin bez prowiantu. W hotelu jesteśmy zobowiązani rygorystycznie przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz mamy całkowity zakaz opuszczania hotelu. Wyjątkiem są treningi. Niestety, nawet nie można wyjść pobiegać. Straszą nas, że w wiosce olimpijskiej ma być jeszcze gorzej... Prawie jak na kwarantannie. Ale mamy nadzieję, że nie będzie tak źle. Ze względu na to, że mamy wykonywane testy codziennie i nie mamy styczności z osobami z zewnątrz, oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa, można funkcjonować bez zamykania sportowców w małym pokoju, gdzie ciężko o „czystą” głowę i swobodę przed startami."

Osiągnięte przed Igrzyskami Olimpijskimi przez Klaudię Zwolińską wyniki sprawiły, że znalazła się gronie faworytek do medalu w Tokio, czego, studentce Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu i zawodniczce serdecznie życzymy.

 Na zdjęciach, od lewej: 1. Logotyp Polskiego Komitetu Olimpijskiego, 2. Rotę ślubowania olimpijczyków czyta tenisistka - Iga Świątek, 3. Uroczystość ślubowania olimpijczyków, widok ogólny sali w Centrum Olimpijskim PKOl, 4. Wspólne zdjęcie po ślubowaniu pierwszej ekipy biało-czerwonych, przed wylotem do Japonii.

 

Wykorzystano materiały Biura Komunikacji PKOl, https://olimpijski.pl/tokio-2020-pierwsi-polscy-olimpijczycy-juz-po-slubowaniu/

Fot.: PKOl – Szymon Sikora

 

 

 

14 czerwca br., w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu, rozpoczęła się elektroniczna rejestracja kandydatów na pierwszy rok studiów 24. roku akademickiego - 2021/20212. Oferta edukacyjna naszej Uczelni jest zróżnicowana i, jak pokazuje doświadczenie z lat minionych, dostosowana do oczekiwań lokalnego rynku pracy, profilów szkół ponadpodstawowych i, co najważniejsze, oczekiwań potencjalnych studentów.

Uczelnia oferuje 18 kierunków studiów pierwszego stopnia, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera, a także 2 kierunki w systemie jednolitych studiów magisterskich.

Dla osób posiadających tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera nasza Uczelnia przygotowała ofertę edukacyjną na 6 kierunkach studiów drugiego stopnia kończących się uzyskaniem tytułu magistra.

Rejestracja elektroniczna na kierunki studiów drugiego stopnia w Instytucie Technicznym rozpocznie się 11 stycznia 2022 r.

Tak było

W roku akademickim 2020/2021, mimo niżu demograficznego i zawirowań spowodowanych pandemią koronawirusa, o przyjęcie na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w PWSZ ubiegało się 1647 kandydatów. Pierwszy rok nauki rozpoczęło 1191 studentów, w tym na studiach:

 • pierwszego stopnia – 885 studentów (702 na studiach stacjonarnych, 183 na studiach niestacjonarnych),
 • drugiego stopnia – 196 osób, (125 na studiach stacjonarnych, 71 niestacjonarnych),
 • jednolitych magisterskich – 110 osób (studia stacjonarne).
 • Łącznie w roku akademickim 2020/21 naukę rozpoczęło 3477 studentów.

Nasza oferta

Czas pandemii, w jakim przyszło funkcjonować, był i jest dla Uczelni okresem intensywnej pracy. Proces dydaktyczny realizowany jest zdalnie, niemniej część zajęć, szczególnie tych o charakterze praktycznym oraz egzaminy dyplomowe, odbywa się stacjonarnie z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa Mimo pandemii, Uczelnia podejmuje działania zmierzające do poszerzenia oferty kształcenia oraz przygotowuje i realizuje ważne dla jej przyszłości inwestycje zmierzające do poprawy i unowocześnienia bazy dydaktyczno-naukowej.

Instytut Ekonomiczny

Instytut Ekonomiczny oferuje zainteresowanym 3 kierunki studiów pierwszego stopnia: Ekonomię, Zarządzanie i e-Administrację oraz 1 kierunek studiów drugiego stopnia - Ekonomikę i finanse przedsiębiorstw. Warto podkreślić, że ze względu na dużą liczbę absolwentów szkół średnich o profilu ekonomicznym oraz atrakcyjność oferty edukacyjnej Instytutu Ekonomiczngo co roku przyciąga on liczne grono kandydatów.

Instytut Języków Obcych

W Instytucie Języków Obcych można podjąć studia pierwszego stopnia na jednym z czterech kierunków: Filologia, Filologia niemiecka, Filologia wschodniosłowiańska oraz Lingwistyka dla biznesu. W przypadku Filologii niemieckiej i Filologii wschodniosłowiańskiej naukę języka prowadzi się od podstaw. Programy studiów wymienionych kierunków, oprócz kształcenia w obszarze podstawowego języka obcego, oferują również naukę drugiego wybranego przez studenta języka obcego.

Instytut Kultury Fizycznej

Instytut Kultury Fizycznej proponuje studia na dwóch kierunkach pierwszego stopnia: Wychowanie fizyczne oraz Bezpieczeństwo wewnętrzne - jednolite studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia. Wszystkie te kierunki studiów są prowadzone wyłącznie w formie stacjonarnej. Studenci Instytutu korzystają z nowoczesnego zaplecza dydaktyczno-sportowego, kształtując swoje umiejętności praktyczne, które następnie rozwijają podczas realizowanych praktyk.

Instytut Pedagogiczny

Instytut Pedagogiczny przez lata ugruntował swoją pozycję kształcąc nauczycieli, i wychowawców. Obecnie oferuje 2 kierunki studiów pierwszego stopnia: Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych oraz Public Relations i reklamę, a także studia drugiego stopnia na kierunku Pedagogika. W Instytucie można również podjąć jednolite studia magisterskie na kierunku: Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Instytut Techniczny

Zapotrzebowanie na rynku pracy na inżynierów - specjalistów w zakresie nauk technicznych było przez lata motorem dynamicznego rozwoju Instytutu Technicznego. W Instytucie Technicznym można podjąć studia pierwszego stopnia na kierunkach: Informatyka, Mechatronika, Transport i logistyka, Zarządzanie i inżynieria produkcji. Ponadto istnieje możliwość kontynuacji nauki na studiach drugiego stopnia w zakresie: Informatyki, Zarządzania i inżynierii produkcji, a także Mechatroniki. Instytut dysponuje odpowiednio wyposażonymi laboratoriami i pracowniami, które wspierają proces dydaktycznych na oferowanych kierunkach.

Instytut Zdrowia

Instytut Zdrowia proponuje kandydatom studia pierwszego stopnia na kierunkach: Dietetyka, Ratownictwo medyczne oraz Pielęgniarstwo z możliwością kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia. Wsparciem procesu kształcenia jest działające w Instytucie nowoczesne, bardzo dobrze wyposażone Centrum Symulacji Medycznnej, zapewniające wysoki poziom kształcenia praktycznego studentów. Instytut z racji dużego zapotrzebowania rynkowego na absolwentów kierunków medycznych przyciąga co roku liczne grono kandydatów.

Rekrutacja

Terminarz pierwszej tury rekrutacji na wszystkie kierunki studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie rozpoczynające cykl kształcenia w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 przedstawia się następująco:

 • elektroniczna rejestracja kandydatów: 14 czerwca – 29 lipca godz.12.00 2021 r.
 • egzaminy wstępne na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (studia pierwszego stopnia) oraz Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite studia magisterskie): 28–29 lipca 2021 r.
 • rozmowa kwalifikacyjna na studiach drugiego stopnia na kierunkach Ekonomika i finanse przedsiębiorstw oraz Pedagogika: 29 lipca 2021 r. (dotyczy wyłącznie kandydatów określonych w odpowiednich przepisach Uchwały Nr 32/2020 Senatu PWSZ w Nowym Sączu z dnia 26 czerwca 2020 r., z późn. zm.)
 • ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów: 2 sierpnia 2021 r.
 • przyjmowanie wymaganej dokumentacji przez Komisję Rekrutacyjną i potwierdzenie podjęcia studiów: 2 sierpnia – 6 sierpnia 2021 r.
 • ogłoszenie listy osób wpisanych na listę studentów: 9 sierpnia 2021 r.

Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej Uczelni (https://www.pwsz-ns.edu.pl) w zakładce „Rekrutacja”. W przypadku pytań można się również kontaktować z Komisją Rekrutacyjną w wybranym Instytucie.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym, który od ponad dwudziestu lat wpisuje się w mapę edukacyjną Sądecczyzny dając szanse młodzieży na kontynuację kształcenia, rozwój i spełnienie własnych ambicji zawodowych. Ukończyło ją do tej pory około 20 tysięcy absolwentów. Uczelnia posiada 6 dobrze wyposażonych instytutów, bogatą bazę dydaktyczną, nowoczesne laboratoria i zaplecze sportowe na miarę XXI wieku. Studenci wszystkich kierunków mogą korzystać z infrastruktury sportowej, w tym z pływalni, z miejsc w Domu Studenta z wyjazdów zagranicznych m.in. w ramach programu Erasmus+ do około 40 zagranicznych uczelni oraz wielu placówek, w których odbywają praktyki zawodowe.

Na okładce poniżej: zdjęcie czworga uśmiechniętych studentów i studentek, z zeszytami i książkami, a na zielonym tle logotyp z napisem: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, logotyp konkursu "Uczelnia liderów 2020" oraz tytuł publikacji: Informator dla kandydatów na studia 2021/2022

 Okładka informatora dla kandydatów na studia w PWSZ w Nowym Sączu w roku akademickim 2021/2022

 

Organizatorzy Małopolskiej Nocy Naukowców zapraszają do udziału w  corocznym konkursie plastycznym!

W tym roku pod hasłem: „EKO-MOC Naukowca”.

Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą wykonać pracę, której motywem przewodnim będzie tegoroczne hasło konkursu plastycznego Małopolskiej Nocy Naukowców: „EKO-MOC NAUKOWCA”. Dzieło może zostać wykonane dowolną techniką z zastrzeżeniem, że muszą być w nim wykorzystane materiały pochodzące z recyclingu.

Termin nadsyłania prac do 9 września 2021 r.
W przypadku prac przesłanych pocztą liczy się data wpływu do siedziby Organizatora.

Formularze, regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/konkurs-eko-moc-naukowca-wystartowal/

konkurs mnn 2021

Zapraszamy do zabawy!

 

PWSZ w Nowym Sączu ponownie na 9. miejscu wśród publicznych uczelni zawodowych w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021!

Wydawnictwo Edukacyjne Perspektywy po raz 22. przedstawiło najnowszy Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Liderem rankingu jest Uniwersytet Jagielloński, na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, na trzecim – Politechnika Warszawska.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wśród publicznych uczelni zawodowych Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu utrzymała się na 9. miejscu rankingu! Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych Perspektywy 2021 uwzględnia wszystkie szkoły wyższe z grupy PUZ (bez tych z uprawnieniami doktorskimi), które miały minimum dwa roczniki absolwentów oraz łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. 100 punktów oznacza wynik najlepszy w ramach danego wskaźnika.

Informacja na podstawie materiałów Wydawnictwa Edukacyjnego Perspektywy.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://2021.ranking.perspektywy.pl/article/metodologia-rankingu-publicznych-uczelni-zawodowych-2021

Poniżej: (plik) metodologia rankingu publicznych uczelni zawodowych opracowana przez Wydawnictwo Edukacyjne Perspektywy, tabela uczestników rankingu, logotyp Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021