Powstaje w ekspresowym tempie

Gazeta Krakowska, Klaudia Kulak

Instytut Ekonomiczny sądeckiej PWSZ rośnie w oczach. W sąsiedztwie auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy Alejach Wolności w Nowym Sączu wznoszony jest kilkupiętrowy obiekt, który już za niespełna rok będzie służył studentom. Rozpoczęte pod koniec listopada 2020 roku prace postępują w bardzo szybkim tempie. (...)

Z tygodnia na tydzień widać postępy na placu budowy Instytutu Ekonomicznego. W sąsiedztwie auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy Alejach powstaje budynek, w którym kształcić się będą studenci sądeckiej uczelni.

Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu do tej pory mieścił się przy ul. Jagiellońskiej w budynku tzw. „Ciuciubabki” który uczelnia wynajmowała od marszałka województwa małopolskiego.

Nową siedzibę instytutu wybuduje firma ERSbet, a projekt przygotowało krakowskie Biuro Architektoniczne Dresler Studio.

Koszty inwestycji pokryte zostaną z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku, który przekazał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.

Co będzie w budynku?

- W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. Przewidziano na parterze: salę wykładową (z możliwością podziału na 2 mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: salę wykładową, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn- informują władze uczelni.

Prace rozpoczęto od wyburzenia budynku starej zbrojowni, która nastąpiła w listopadzie ubiegłego roku oraz przekładki sieci kolidujących z budową. Ciężkie koparki rozburzyły budynek starej zbrojowni, a potem uprzątnięto rumowisko, aby pracownicy firmy eRSbet mogli przystąpić do kolejnego etapu, czyli wbijania pali od strony Pasażu Grodzkiego. W ten sposób zabezpieczono teren przed osuwaniem się ziemi.

Następnie wykonano wykop pod fundament obiektu Instytutu Ekonomicznego. W mieście powstaje bardzo okazały budynek, który będzie służył studentom. Powoli budynek zaczyna przypominać ten z wizualizacji. Klucze do gotowego budynku rektor PWSZ ma otrzymać do końca kwietnia 2022 roku. Oferta dla studentów Instytutu Ekonomicznego

Nowy gmach uczelni ma być odpowiedzią na spore zainteresowanie studentów ofertą dydaktyczną Instytutu Ekonomicznego, w którym żacy mogą się kształcić na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych.

Wśród oferowanych przez sądecką uczelnię kierunków znajduje się m.in. e - administracja, ekonomia, zarządzanie, a także ekonomika i organizacja przedsiębiorstw (studia magisterskie). Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego będzie mogła pomieścić około 1000 studentów.

Kiedy odwiedziliśmy plac budowy pod koniec kwietnia, wznoszono właśnie piąte piętro. Po kilku zaledwie tygodniach powstało już siódme. Teraz prace powoli budynek uzyskuje docelową wysokość.

- Ekonomiści już czekają. Studenci kierunków ekonomicznych w sądeckiej PWSZ z radością spoglądają na rosnący budynek swojego instytutu. Dzięki naszej ekipie, obiekt w Nowym Sączu powstaje w szybkim tempie i już prezentuje się okazale- napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych główny wykonawca, firma Ersbet.

https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-gmach-instytutu-ekonomicznego-sadeckiej-pwsz-prezentuje-sie-juz-okazale-powstaje-w-ekspresowym-tempie-zdjecia/ar/c1-15738894