Które uczelnie w Małopolsce wypadły najlepiej?

Gazeta Krakowska, Patrycja Dziadosz

Ośrodek Przetwarzania Informacji opublikował pierwszy ranking szczepionkowy polskich uczelni akademickich. W Małopolsce prym pod względem liczby wszczepionych studentów i pracowników wiedzie UJ i Ignatianum.

Ośrodek Przetwarzania Informacji w Warszawie to jednostka podległa Ministerstwu Edukacji i Nauki. Pod lupę wziął poziom szczepień na uczelniach wyższych. To pierwsze takie zestawienie. Wykaz odnotowuje pracowników uczelni zarejestrowanych w zintegrowany system informacji o nauce i szkolnictwie wyższym (POL-on).

Według tych danych najlepiej wśród małopolskich uczelni pod względem zaszczepienia zarówno pracowników jak i doktorantów wypada UJ. Kolejno w tych grupach zaszczepionych jest 91,8 oraz 90 proc. osób.

Jeśli chodzi zaś o liczbę studentów, którzy zdecydowali się na przyjęcie preparatu ochronnego przeciwko COVID-19 to UJ jest na drugim miejscu w województwie z wynikiem 83,6 proc. Wyprzedziła go nieznacznie Akademia Ignatianum z wynikiem 85,2 proc. Niestety, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych pracowników, to akademia zajmuje ostatnie miejsce z województwie z wynikiem 66,4 proc.

Pod kątem liczby zaszczepionych studentów dobrze wypadają też Akademia Górniczo-Hutnicza (78,6 proc.) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie - 78 proc. Biorąc z kolei pod uwagę liczbę zaszczepionych pracowników poza UJ, wysoko znajdują się także Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - 92,5 proc.

Niestety, w Małopolsce są też szkoły wyższe, gdzie poziom wszczepienia studentów nie przekracza 50 proc. Najgorzej w statystykach wypadła Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna z siedzibą w Tarnowie. Liczba w pełni zaszczepionych studentów wyniosła tam zaledwie 41,6 proc. co daje jeden z najgorszych wyników w całym kraju.

Mniej niż połowę studentów zdecydowało się na przyjęcie zastrzyku także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu - 46,5 proc oraz Tarnowskiej Szkole Wyższej z siedzibą w Tarnowie - 45,7 proc.

W pełni zaszczepionych w Polsce jest blisko 70 proc. studentów, 82 proc. doktorantów i ponad 88 proc. nauczycieli akademickich - podsumowuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród grupy doktorantów najwyższy wynik - 97,3 proc. uzyskał Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który znalazł się na podium także wśród grupie studentów - 95,3 proc. Pierwsze miejsce wśród uczelni z największą liczbą zaszczepionych pracowników uzyskało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie – 97 proc. zaś pod względem studentów Gdański Uniwersytet Medyczny – 95,5 proc.

Małopolska w rankingu szczepień znajduje się na 10. miejscu wśród wszystkich województw. W pełni zaszczepionych Małopolan jest 1,5 mln. W sumie w województwie wykonano ponad 4 mln zastrzyków.

https://gazetakrakowska.pl/szczepienia-przeciwko-covid19-na-uczelniach-ktore-uczelnie-w-malopolsce-wypadly-najlepiej/ar/c14-15996437