• Fundacja „Po zdrowie do natury” i PWSZ w Nowym Sączu zaczęły współpracę (sądeczanin.info)
  • Dla Kamiannej i regionu: „Po zdrowie do natury” z sądecką PWSZ (miastoNS)

 

Fundacja „Po zdrowie do natury” i PWSZ w Nowym Sączu zaczęły współpracę

18/11/2021

Fundacja „Po zdrowie do natury” z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dr. hab. inż. Mariuszem Cygarem podpisała umowę o współpracy.

W dokumencie zapisano m.in., iż kierowana przez Renetę Stelmach Fundacja i PWSZ są zainteresowane wspólnym wspieraniem i prowadzeniem działalności naukowo-badawczej, wspieraniem transferu wiedzy i upowszechnianiem informacji o dokonaniach i osiągnięciach, podejmowaniem działań na rzecz edukacji i kształcenia ustawicznego. Także zdobywaniem wiedzy oraz rozwijaniem nowych technologii, pozyskiwaniem środków na inwestycje i przedsięwzięcia naukowe, wykorzystywaniem potencjału naukowego Uczelni i łączeniem go z praktyką i doświadczeniami Fundacji.

Prowadzona działalność edukacyjna Fundacji w zakresie zdrowego żywienia, jak również działania na rzecz profilaktyki chorób, zwłaszcza związanych z chorobami cywilizacyjnymi, znakomicie wpisuje się – co podkreśla rektor Mariusz Cygnar, w propagowanie przez Uczelnię postaw prozdrowotnych. Jest to jeden z obszarów do współpracy przede wszystkim ze studentami i pracownikami dydaktycznymi Instytutu Zdrowia i Instytutu Kultury Fizycznej oraz kołami naukowymi.

W porozumieniu z Fundacją dla studentów Instytutu Technicznego przygotowywane są tematy prac licencjackich i magisterskich. Źródło, fot: PWSZ (opr. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

https://sadeczanin.info/rozmaitosci/fundacja-po-zdrowie-do-natury-i-pwsz-w-nowym-saczu-zaczely-wspolprace

 

Dla Kamiannej i regionu: „Po zdrowie do natury” z sądecką PWSZ

2021-11-19

„Przybyłem – tak Panie kazałeś/ Pokochałem – wszak Uroczyskiem Kamiannę nazwałeś/ Pozostałem – rozkazu odwrotu nie dałeś…” Cytat z tablicy w Kamiannej, sentencja – przesłanie ks. Henryka Ostacha, działająca do kilku lat Fundacja „Po zdrowie do natury” wpisała jako motto działania na swojej stronie internetowej.

Dokonania filipina, byłego proboszcza tamtejszej parafii i Prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego, który tę zapomnianą i zagubioną w lasach Beskidu Niskiego wieś otworzył na świat i uczynił stolicą polskiego pszczelarstwa, stały się inspiracją dla Renaty Stelmach do założenia Fundacji. Ambicją Prezeski jest „odkurzyć” pamięć o nieco zapomnianej i podupadłej Kamiannej. Działania Fundacji, jej wolontariusze, a także innych mieszkańców wsi wskazują, że wszystko jest na dobrej drodze, by wykorzystać jej potencjał i przywrócić markę i renomę.

Projekt prezes Renaty Stelmach „Miodny szlak” jest sztandarowym działaniem Fundacji. Prezeska zastrzega, że słowo „miodny” traktuje znacznie szerzej niż tylko w kontekście miodu. W tym słowie zawiera również całe najszerzej rozumiane bogactwo regionu, które jest bazą do zbudowania oferty turystycznej. A na „Miodnym szlaku”, który, oczywiście, ma się kojarzyć z Kamianną i miodami, mają się znaleźć: ludowi twórcy, rękodzielnicy, pszczelarze, a także lokalni masarze, a wszystko to w otoczeniu niepowtarzalnych darów natury – przyrody Beskidu Sądeckiego. Stosowny znak – gwarancję spełnienia wymogów stawianych przez Fundację przyznawać będzie kapituła „Miodnego szlaku”. „Marka lokalna”, jak zapisano w preambule, „jest dziełem i sercem społeczności lokalnej. Głos tego serca pobudza emocje, wrażenia, wspomnienia, marzenia miłośników miejsca”. Akces do projektu zgłosiły do tej pory, między innymi, wszystkie gminy powiatu nowosądeckiego, na czele ze starostwem.

Na czele zadań jakie stawia sobie Fundacja jest ekologia, ochrona środowisk i zdrowia, promocja przedsiębiorczości, a także – we wszystkich tych obszarach – edukacja, która zdaniem Renaty Stelmach, jest kluczem do powodzenia tak jej działań, jak i przywrócenia Kamiannej całego jej miodnego blasku. W tym ostatnim przypadku są przesłanki, iż to się dzieje, bowiem coraz więcej gości odwiedza wieś, powstaje nowa restauracja, nowy pensjonat, inny ma nowego właściciela, który weń inwestuje, stok narciarski przyciąga zimą coraz więcej narciarzy…

Kolejnym krokiem tworzenia ogniw – przystanków „Miodnego szlaku” jest m.in. umowa o współpracy, jaką Fundacja „Po zdrowie do natury” podpisała w ostatnich dniach z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dr. hab. inż. Mariuszem Cygarem.

W ramach wspólnych kierunków działania obu instytucji są:

  • wspieranie i prowadzenie działalności naukowo-badawczej,
  • wspieranie transferu wiedzy i upowszechnianie informacji o osiągnięciach,
  • podejmowanie działań na rzecz edukacji i kształcenia ustawicznego,
  • zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie nowych technologii,
  • pozyskiwanie środków na inwestycje i przedsięwzięcia naukowe,
  • wykorzystywanie potencjału naukowego i łączenie doświadczenia.

Prowadzona działalność edukacyjna Fundacji w zakresie zdrowego żywienia, jak również działania na rzecz profilaktyki chorób, zwłaszcza związanych z chorobami cywilizacyjnymi, znakomicie wpisuje się – co podkreśla rektor Mariusz Cygnar, w propagowanie przez Uczelnię postaw prozdrowotnych. Jest to jeden z obszarów do współpracy przede wszystkim ze studentami i pracownikami dydaktycznymi Instytutu Zdrowia i Instytutu Kultury Fizycznej oraz kołami naukowymi. W porozumieniu z Fundacją dla studentów Instytutu Technicznego przygotowywane są tematy prac licencjackich i magisterskich.

Prezes Renata Stelmach ma nadzieję „zaszczepić” w studentach PWSZ, nie tylko wspomnianych kierunków, ideę wolontariatu w działaniach Fundacji, które będą im owocować tak w pracy zawodowej, jak i społecznej.

Rafał Kmak

https://miastons.pl/nowy-sacz/dla-kamiannej-i-regionu-po-zdrowie-do-natury-z-sadecka-pwsz/