Władze sądeckiej PWSZ czekają na pozwolenie na budowę siedziby Instytutu Ekonomicznego. Nowy budynek ma służyć w przyszłości kilkuset studentom kształcącym się na kierunkach ekonomicznych.

O budowie siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu mówi się już od kilku lat. Choć placówka istnieje od 1998 roku jest jedyną jednostką sądeckiej uczelni, która nie posiada własnego budynku.

- Zajęcia odbywają się dzięki życzliwości Urzędu Marszałkowskiego, który wynajmuje uczelni cześć tzw. Ciuciubabki, czyli budynku mieszczącego się przy zbiegu al. Wolności i ul. Staszica - mówi dr Tomasz Zacłona, rzecznik prasowy PWSZ.

Ponieważ w Instytucie Ekonomicznym kształci się obecnie około 700 studentów sprawa budowy własnej siedziby ma dla sądeckiej uczelni fundamentalne znaczenie.

- Przygotowaliśmy dokumentację projektową i czekamy właśnie na uzyskanie pozwolenia na budowę instytutu w miejscu starej zbrojowni przy al. Wolności, tuż obok auli PWSZ i biblioteki - wyjaśnia Zacłona.

Kolejny krok to przygotowanie procedury przetargowej, która wyłoni wykonawcę tej długo oczekiwanej inwestycji.

- Na razie trudno mówić o kosztach budowy, wszystko okaże się dopiero po otwarciu kopert z ofertami wykonawców - tłumaczy rzecznik PWSZ.

Choć zatem wciąż nie wiadomo, ile będzie kosztować nowoczesna siedziba Instytutu Ekonomicznego, uczelnia nie musi martwić się o środki na sfinansowanie inwestycji. W 2018 roku, z okazji 20 - lecia istnienia placówki, Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego przekazał władzom uczelni czek na ponad 22 mln zł. Jak zapowiedział wówczas Mariusz Cygnar, rektor PWSZ prace budowlane mają potrwać maksymalnie dwa i pół roku.

- Liczymy na to, że nowy budynek będzie służył potrzebom Instytut Ekonomicznego od roku akademickiego 2022/23 - mówi Tomasz Zacłona.

W Instytucie Ekonomicznym studenci mogą si ę kształcić na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych. Wśród oferowanych przez sądecką uczelnię kierunków znajduje się m.in. e - administracja, ekonomia, zarządzanie, a także ekonomika i organizacja przedsiębiorstw (studia magisterskie). Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego będzie mogła pomieścić około 1000 studentów.

Źródło: https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-jest-szansa-ze-wkrotce-ruszy-budowa-instytutu-ekonomicznego-pwsz-jak-bedzie-wygladal-wizualizacje/ar/c1-14831348