– Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest kwestia profilaktyki, zapobiegania nadużywaniu dopalaczy. W lipcu Sejm RP, a później Senat przyjął ustawę, która jednoznacznie przeciwstawia się, czy definiuje walkę z dopalaczami, a konkretnie z osobami, które produkują i dystrybuują dopalacze. Ustawa ma bardzo ważne znaczenie, dlatego, że do tej pory kwestia rozpowszechniania dopalaczy była postrzegana w kategoriach prawa administracyjnego, tzn. osoby, które posiadały bądź rozpowszechniały dopalacze podlegały karom administracyjnym. W tej chwili na gruncie tejże ustawy te procesy będą odbywały się na gruncie prawa karnego, czyli będą w taki sam sposób traktowane, jak kwestia rozpowszechniania produkcji narkotyków. Dopalacze są substancjami, które wyrządzają bardzo dużo szkody, jeżeli chodzi o zdrowie człowieka, a szczególnie zdrowie dziecka czy młodzieży. Często identyfikowane są jako miękkie narkotyki, czyli mniej szkodliwe. Jest to bardzo zgubna teoria. Dopalacze potrafią wyrządzić więcej szkód niż narkotyki – powiedziała Minister Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Konferencja naukowa pt. „Dopalacze – jak chronić nasze dzieci przed zagrożeniami. Aspekty prawne i psychologiczne” zorganizowana została przez Małopolski Oddział PFRON, Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Na zdjęciu poniżej konferencja prasowa, od lewej: rektor PWSZ dr hab. Mariusz Cygnar, Minister Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Marta Mordarska - PFRON

Źródło: https://miastons.pl/nowy-sacz/nowy-sacz-minister-jozefa-szczurek-zelazko-przestrzega-przed-dopalaczami/

Czytaj również: Nowy Sącz: Uroczysta inauguracja roku akademickiego w PWSZ-cie

8 10 2018 ministerka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dopalacze na równi z narkotykami – co to znaczy?

05.10.2018

Jak chronić dzieci przed dopalaczami? Właśnie nad tym pytaniem będą zastanawiać się eksperci podczas konferencji organizowanej w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Weszły już w życie nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania narkomanii. Według nich dopalacze są traktowane na równi z narkotykami. Prelegenci dokładnie wytłumaczą, na czym polega zmiana.

– Gościem specjalnym tego wydarzenia jest wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelasko, która też pilotowała nowelizację tej ustawy. Przybliży uczestnikom aspekty prawne ustawy i to jak została ona przyjęta – wyjaśnia Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON.

Będzie też można posłuchać policjantów związanych z wydziałami prewencji i wykładowców akademickich.

Konferencję zaplanowano na najbliższy poniedziałek (8.10). Zainteresowani mogą wtedy odwiedzić aulę Biblioteki PWSZ przy al. Wolności. Pierwszy panel startuje o 10.00.

Źródło: https://www.rdn.pl/news/dopalacze-rowni-narkotykami-znaczy

Konferencja w sądeckiej PWSZ

9.10.2018

8 października w auli Biblioteki PWSZ w Nowym Sączu odbyła się konferencja dotycząca problemu narkotyków nowej generacji czyli tzw. dopalaczy. Wśród słuchaczy byli uczniowie i nauczyciele. Problem został przedstawiony w bardzo szerokim spektrum – od statystyk policyjnych przez niebezpieczeństwa związane z zażywaniem i wpływ na psychikę osób uzależnionych po promowanie zdrowych postaw społecznych, zniechęcających do próbowania dopalaczy.

Narkotyki nowej generacji czyli tzw. dopalacze uważane są za jeden z najważniejszych problemów dotykających młodych ludzi. W auli obecny był Komendant miejski policji w Nowym Sączu, Inspektor Jarosław Tokarczuk.

– Wprowadzenie nowych przepisów po zmianie ustawie przeciwdziałaniu narkomanii spowodowało, że dopalacze są traktowane jak zwykłe narkotyki, więc kary za ich rozprowadzanie stały się bardziej surowe. (...) Obecnie w Nowym Sączu nie jest nam znany żaden punkt sprzedaży dopalaczy. Ostatnia taka placówka została zamknięta w 2017 roku – mówił.

Konferencję otworzył Rektor PWZS w Nowym Sączu, dr hab. inż. Mariusz Cygnar. Po krótkim przywitaniu słuchaczy oraz gości, oddał głos pani Marcie Mordarskiej – dyrektorce Małopolskiego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Ta wprowadziła w obszerny temat prelekcji i przedstawiła mówców. Jako pierwsza wystąpiła Józefa Szczurek-Żelasko, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. Przedstawiła ona nowe, systemowe mechanizmy walki z dopalaczami powstałe dzięki zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii:

– Mam nadzieję, że ta ustawa będzie stanowiła konkretne narzędzie zarówno dla służb medycznych i policyjnych, które zwalczają zarówno skutki jak i źródła dopalaczy, czy dla instytucji które zajmują się promocją zdrowego, trzeźwego stylu życia i profilaktyką. Przestajemy bawić się z dilerami w kotka i myszkę. Działamy mocno, konkretnie i stanowczo. (...)

Asp szt. Robert Bretner – specjalista z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie wyjaśnił zgromadzonym kwestie związane z działaniem narkotyków nowej generacji i działaniem organizacji przestępczych produkujących takowe.

- Mówiąc o grupach specjalizujących się w rozprowadzaniu tych substancji, trzeba wspomnieć o tym, jaką zasadą one się kierują. Wiedzą państwo jaką? Nie mieć żadnych zasad (...)

Po przerwie głos zabrała przedstawicielska Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu – asp. szt. Barbara Leśniak. Zaprezentowała garść statystyk zebranych przez sądecką policję oraz opowiedziała o środkach prewencyjnych, które używane są w ramach przeciwdziałania narkomanii.

Ostatnie dwie mowy należały do dr Stefana Florka – naukowca z Zakładu Psychologii Sądowej i Kryminologii Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Tomasza Gubały, reprezentującego kampanię społeczną „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”. Pierwszy z nich szczegółowo wyjaśnił wpływ dopalaczy na psychikę młodych ludzi, motywacje do zażywania, coraz podatność na poszukiwanie narkotycznych doznań. Wykład Tomasza Gubały traktował o wpływie właściwych autorytetów jak i zdrowej społeczności na młodzież. Udowadniał że to właściwie wzorce zachęcające do pracy i twórczego działania uchronią przed wpadaniem w szpony nałogów i przestępczych zachowań.

Konferencje wspólnie podsumowały panie Marta Mordarska oraz dr Halina Potok – prorektor ds. studenckich i kształcenia PWSZ w Nowym Sączu.

Źródło: dts24.pl - codzienne informacje z Nowego Sącza i regionu: "Dopalacze – jak chronić nasze dzieci przed zagrożeniem?" Konferencja w sądeckiej PWSZ