Od rozpoczynającego się dziś, nowego roku akademickiego studenci informatyki i mechatroniki w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu będą mogli uczyć się w dwóch nowych pracowniach.

W instytucie przy ulicy Zamenhofa 1a powstały laboratoria: „Inteligentny dom” oraz „Systemy alarmowe i kontrola dostępu”, a w ciągu tego roku akademickiego otwarte zostaną również inne, profesjonalnie wyposażone pracownie.

Pierwsza z nich Laboratorium „Inteligentny dom” pomoże studentom nabyć praktyczne umiejętności projektowania, instalowania i programowania inteligentnych instalacji budynkowych. System automatyki w inteligentnych budynkach nie tylko zapewnia optymalny komfort i bezpieczeństwo ludziom, ale minimalizuje zużycie energii (elektrycznej i cieplnej), zapewnia sterowanie i monitorowanie wszystkich urządzeń technicznych oraz wykrywanie pożaru, zalania czy włamania. W laboratorium student zetknie się z dwoma systemami: polskiej myśli technicznej – Domito firmy MCD Electronics oraz niemiecki system – LCN.

Drugie – Laboratorium „Systemy alarmowe i kontroli dostępu” powstało we współpracy z firmą Satel. Instytut Techniczny przystąpił do programu eduSatel, dzięki czemu student zetknie się z najnowszym sprzętem tej firmy m.in. centralami Integra, systemem ACCO, systemem ABAX. Pozwoli to na nabycie praktycznych umiejętności projektowania, montażu i konfiguracji systemów alarmowych i systemów kontroli dostępu.

– Osiem stanowisk dwuosobowych pozwoli studentom zdobyć wiedzę oraz nabyć praktyczne umiejętności z zakresu systemów alarmowych oraz kontroli dostępu. Zajęcia umożliwią przede wszystkim zapoznanie z zasadami projektowania oraz programowania systemów alarmowych, jak również obsługą oraz sposobem montażu. Studenci dowiedzą się przy pomocy jakich rozwiązań zabezpieczać pomieszczenia przed włamaniem, czy zalaniem, jak ochronić je przed ulatniającym się gazem. Poznają możliwości zaprojektowania systemu w taki sposób, by w nagłych przypadkach wezwać na pomoc ratowników lub odpowiednie służby np. policję. Nie bez znaczenia będą także umiejętności zarządzania i wizualizacji systemu alarmowego poprzez sieć Internet, czy też dopasowania systemu alarmowego do potrzeb konkretnego, nawet najbardziej wymagającego klienta – mówi dr Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu.

Dzięki temu, że uczelnia weszła we współpracę z prywatnymi firmami zaoszczędziła około 125 tys. złotych.

– Możliwość poszerzania wiedzy w tak nowoczesnym laboratorium nie tylko uatrakcyjni ofertę edukacyjną dla studentów uczelni. Pozwoli im również zdobyć praktyczne umiejętności podnoszące kwalifikacje zawodowe oraz przygotowujące do pracy w zawodzie – dodaje dr Aleksander.

Źródło - sadeczanin.info: http://www.sadeczanin.info/kultura-i-edukacja,11/nowe-laboratoria-w-instytucie-technicznym-pwsz,51644#.Ukx8JlNwGJw