Działy badań i rozwoju w sądeckich przedsiębiorstwach to ciągle rzadkość. Na tę ścieżkę chcą wejść Sądeckie Wodociągi. Spółka zawarła alians z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Do jakiego wspólnego przedsięwzięcia się przymierzają?

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu oraz spółka Sądeckie Wodociągi podpisały porozumienie o współpracy. Umowa otwiera drzwi do powstania komórki badawczej, która zajmie się między innymi odnawialnymi źródłami energii. Opracowane wspólnie rozwiązania mają zostać zastosowane w obiektach sądeckiego przedsiębiorstwa.

Otwiera się nowy rozdział współpracy ze Spółką Sądeckie Wodociągi – mówi dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. – Będziemy prowadzić wspólne badania wykorzystując potencjał uczelni oraz sądeckiego przedsiębiorstwa.

Uruchamiamy w spółce jednostkę badawczo-rozwojową, która ma zająć się między innymi energią odnawialną. Szczególnie w tym zakresie liczymy na współpracę z sądecką uczelnią wyższą – przekonuje Janusz Adamek, prezes zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi.

Do tej pory wspólne działania ograniczały się do praktyk studenckich. Owocem dotychczasowej współpracy były prace inżynierskie i dyplomowe poruszające tematykę wodno-ściekową. Teraz celem jest także sięganie i zdobywanie środków zewnętrznych na prowadzenie badań naukowych.

Spółka Sądeckie Wodociągi przeprowadziła w ciągu ostatnich lat największą inwestycją wodno-ściekową w Małopolsce. Rozwój infrastruktury oraz zaawansowane technologicznie rozwiązania zastosowane w obiektach przedsiębiorstwa będą stanowić zaplecze do prowadzenia badań – zaznacza prezes.

Liczymy, że jeszcze w tym roku uda się sięgnąć wspólnie po środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – dodaje rektor.

Pierwszym wspólnym projektem, którym planują się zająć podmioty jest przygotowanie rozwiązania ograniczającego zużycie energii elektrycznej w stacji uzdatniania wody w Świniarsku. Pompa ciepła ma zostać zainstalowana w obiekcie na wzór tej funkcjonującej już w stacji uzdatniania wody w Starym Sączu. W planach są także badania nad wykorzystaniem biogazu produkowanego w oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu do napędzania pojazdów.

 

Na zdjęciu, od lewej: rektor dr hab Mariusz Cygnar i prezes zarządu spółki Sądeckie Wodociągi Janusz Adamek przed podpisaniem porozumienia w sali senackiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

Tekst i zdjęcie z: https://sadeczanin.info/gospodarka/naukowy-slub-prezesa-adamka-z-rektorem-cygnarem-co-kombinuja-wodociagi-i-pwsz

 2017 27 06 2017 lub