Od dziś oficjalnie Limanowa jest najlepszą, tzn. najaktywniejszą jednostką samorządową w subregionie sądeckim. Gmina zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego 2014 r.”, opracowanym przez ekonomistów z PWSZ. Za nią Stary Sącz i Muszyna. Wyniki poznaliśmy dziś (20 czerwca), podczas uroczystej gali w siedzibie Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ. Sporym zaskoczeniem były też aż dwa wyróżnienia dla Nowego Sącza: w tym za pierwsze miejsce w efektywności polityki społecznej i drugie za dynamikę.

Ranking „Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego” opracowano w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, przy współpracy Z Fundacją Sądecką. To była już siódma edycja naszego rankingu, ale dopiero pa raz drugi przeprowadzono go na nowych zasadach. Ranking został rozszerzony o powiaty gorlicki i limanowski, więc w sumie ocenie poddano aż 39 gmin. Przybyło też kategorii, w których oceniane są samorządy: było ich aż pięć, zamiast trzech.

Gminy były oceniane pod kątem: generowania dochodów, aktywności inwestycyjnej i pozainwestycyjnej, dynamiki zmian i efektu polityki społecznej. Suma wszystkich wskaźników dała ocenę całościową, która wskazała tegorocznego zwycięzcę.

W kategorii głównej „Uogólniona ocena aktywności gmin subregionu sądeckiego za rok 2014” najlepsza była Limanowa. Dyplom odebrał burmistrz tej miejscowości Władysław Bieda.

- Serdecznie dziękuję za uznanie, które przyjmujemy z dużą wdzięcznością i pokorą. To wynik pracy mieszkańców, radnych, urzędu. Będzie to dla nas mobilizacja do dalszej pracy, by Limanowa dalej dobrze się rozwijała - powiedział uradowany burmistrz.

II miejsca przypadło Staremu Sączowi (najlepszy w powiecie nowosądeckim), którą reprezentował dziś burmistrz Jacek Lelek. Na III miejscu sklasyfikowano Muszynę (triumfator sprzed roku) a dyplom odebrał burmistrz Jan Golba. Na czwartym miejscu znalazło się największe miasto regionu: Nowy Sącz.

Dopiero na 14. miejscu w tym roku sklasyfikowano Chełmiec, mimo, że był najlepszy z Sądecczyzny jeśli chodzi o generowanie dochodów. Z powiatu gorlickiego najlepsze było miasto Gorlice ( 9. miejsce w klasyfikacji generalnej, przed Bobową i Sękową. W powiecie limanowskim nr 2 to Mszana Dolna (10. w generalnej), przed Tymbarkiem (11 miejsce w tabeli końcowej).

Zwycięzcy poszczególnych kategorii

Generowanie dochodów: 1. Limanowa 2. Chełmiec 3. Gorlice 4. Stary Sącz 5. Muszyna

Aktywność inwestycyjna: 1. Stary Sącz 2.Ropa 3.Sękowa 4. gmina Grybów 5.Podegrodzie

Efekt polityki społecznej: 1. Nowy Sącz 2. Uście Gorlickie 3. Rytro 4. Krynica Zdrój 5. Kamionka Wielka

Dynamika: 1.Limanowa 2. Nowy Sącz 3.Dobra 4. Łabowa 5. gmina Mszana Dolna

Pozainwestycyjna działalność gospodarcza: 1.Limanowa 2.Muszyna 3.Krynica 4. Łososina Dolna 5. Podegrodzie

Ranking nie ma nic wspólnego z plebiscytem popularności. Decydują obiektywne, matematyczne wyliczenia. Dane liczbowe, niezbędne do przeprowadzenia badań, pozyskano dzięki współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie. Sam ranking opracował zespół ekspertów w ekonomii pod kierownictwem prof. dra hab. Tadeusza Kudłacza, dyrektora Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu. Naukowcy stworzyli specjalny klucz, według którego oceniane są poszczególne gminy. Suma wszystkich wskaźników dała ocenę całościową, która wskazała tegorocznego zwycięzcę.

Dzisiejszą galę uświetnili swoją obecnością przedstawiciele rządu RP, posłowie, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz oczywiście samorządowcy.

 

Na zdjęciu poniżej: laureaci rankingu, od lewej: Jacek Lelek - burmistrz Starego Sącza, Władysław Bieda - burmistrz Limanowej, Jan Golba - burmistrz Muszyny

Tekst i zdjęcie z: https://sadeczanin.info/wiadomosci/poznalismy-zwyciezcow-rankingu-samorzadow-oni-sa-najaktywniejsi

2015 06 20 1 ranking 14 15