W dniu 2 czerwca 2022 roku w Instytucie technicznym odbyła się prezentacja wybranych stanowisk dydaktycznych i laboratoryjnych opracowanych przez firmę G.U.N.T. Gerätebau GmbH. Barsbüttel - Hamburg. Podczas spotkania zaprezentowano stanowiska dydaktyczne z dziedziny turbin wodnych, mechaniki płynów, elektrowni wiatrowej, zasad montażu przekładni kątowej oraz z testów wytrzymałościowych materiałów konstrukcyjnych. Przedstawiono funkcjonowanie inteligentnej komunikacji w zakresie zadawania parametrów roboczych i odczytu danych wyjściowych za pośrednictwem interfejsów. Zwrócono uwagę na intuicyjną obsługę procesów sterowania urządzeniami doświadczalnymi z wykorzystaniem ekranu dotykowego. Omówiono funkcjonowanie przetworników sygnałów pozwalających na wizualizację charakterystyk testowanych parametrów pomiarowych.
Na uwagę zasługuje znaczna liczba zainteresowanych słuchaczy spośród pracowników Instytutu Technicznego, studentów kierunków Mechatroniki oraz Transportu i logistyki, a także przybyłej grupy uczniów z Zespołu Szkół Samochodowych w Nowym Sączu z nauczycielami. Prezentacja prowadzona była w języku polskim w zakresie ramowych zagadnień tematycznych oraz w języku angielskim w zakresie objaśniania funkcji stanowisk i wykonania testów. Studenci kierowali szczegółowe pytania w języku angielskim.
Spotkanie prowadził prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj - Dyrektor Instytutu Technicznego PWSZ, który wyraził propozycję współpracy w zakresie kompletacji stanowisk dydaktycznych i laboratoryjnych w aspekcie projektowanej rozbudowy obiektu Instytutu Technicznego.