W dniu 25 kwietnia 2017 grupa studentów Instytutu Technicznego oraz Instytutu Pedagogicznego PWSZ w Nowym Sączu wzięła udział w X Forum Inwestycyjnym w Tarnowie.

Studenci mieli możliwość uczestniczenia w charakterze gości w wielu interesujących panelach tzw. „Startupach”.

Technologie finansowe (FinTech), nowe technologie w energetyce i w służbie zdrowia, nowoczesne systemy zarządzania w przedsiębiorstwach oraz praktyczne zastosowanie rozwiązań innowacyjnych w biznesie – to wiodące tematy podczas tegorocznego – jubileuszowego – 10. Forum Inwestycyjnego, które rozpoczęło się w Tarnowie pod hasłem ”Ludzie – Technologie – Zarządzanie”.

Program 10. Forum Inwestycyjne (24-25 kwietnia) składało się z kilkudziesięciu wydarzeń − bloków tematycznych, paneli dyskusyjnych, wykładów, prezentacji oraz raportów. W konferencji udział brało ponad 400 gości z kilkunastu krajów Europy i Azji – reprezentanci świata biznesu, polityki oraz nauki, twórców startupów, przedstawicieli największych firm doradczych, sektora IT i koncernów przemysłowych.

Pierwszego dnia konferencji odbyła się sesja plenarna „Innowacyjność w gospodarce rynkowej – jak to zrobić?”. Pierwszy dzień obrad Zwieńczyła Uroczysta Gala, podczas której zostały wręczone nagrody dla Inwestora i Inwestycji Roku.

Drugiego dnia Forum poznaliśmy laureatów konkursów Startup Award oraz Robot Show – Zbuduj swojego robota! W tym roku do konkursu startupów zgłosiło się 112 innowacyjnych firm z Polski, Ukrainy, USA oraz Słowacji. Projekty wyselekcjonowane zostały przez analityków Startup HUB Poland – Partnera Merytorycznego Forum Inwestycyjnego. Partnerem Konkursu Startup Award 2017 jest PKN ORLEN. Pula nagród wynosi 100 000 zł. Z kolei do rywalizacji w konkursie dla młodych konstruktorów – Robot Show – przystąpiło 13 zespołów studenckich i licencjackich. Honorowy Patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Małopolskiego. Pula nagród wynosiła 10 000 zł.

Kapituła Konkursu, uwzględniając również głosy oddane przez publiczność, przyznała nagrodę główną i czek na 50 tys. zł. spółce SiDLY Care z Warszawy. Jest to innowacyjna firma, która inicjuje nowe trendy w telemedycynie w Polsce i Europie. SiDLY Care to innowacyjna technologia telemedyczna, pozwalająca normalnie funkcjonować rodzinom z problemami demencyjnymi, oraz w przyszłości osobom chorym na epilepsję. Przy wykorzystaniu autorskich algorytmów, oraz sieci neuronowych udało się stworzyć cały system oparty na urządzeniu wearable (pierwsza w Europie certyfikowana medycznie opaska telemedyczną) i zdalnym monitoringu parametrów życiowych. Niezależnie od miejsca pobytu chorego, jego opiekun ma stały podgląd na parametry życiowe podopiecznego i odbiera sygnały alarmowe: sos, upadek, przekroczenie strefy. Technologia została doceniona przez europejskich i izraelskich ekspertów zyskując wiele wyróżnień i coraz więcej klientów.

Zwycięzcą Konkursu Robot Show 2017 został Robot Podwodny „Wiatka” zespołu konstruktorskiego spółki Bisonte, spin-offa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w składzie: Sebastian Dawid Olędzki, inż. Jakub Grabek, inż. Łukasz Sadowski. Opiekunami naukowymi są dr Wiesław Olędzki oraz dr inż. Daniel Prusak." Unikalne właściwości robota (bardzo duży udźwig i modułowość konstrukcji) pozwalają mu wykonywać prace zarezerwowane dotychczas dla nurków, a będące niebezpieczne bądź trudne z uwagi na szczególne warunki danego zbiornika wodnego takie jak zanieczyszczenie i duże prędkości przepływu wody. W porównaniu do innych robotów podwodnych, „Wiatka” oferuje daleko idącą modułowość, dotyczącą możliwego do zamontowania wyposażenia. uwagi na możliwość kontroli położenia środka jej masy w bardzo dużym zakresie. Cechą wyjątkową w skali światowej jest ich zewnętrzny montaż i neutralna pływalność, co pozwala na dowolne zwiększanie ich ilości bez zmniejszania możliwego do zabrania ładunku.

http://www.forum-ekonomiczne.pl/x-forum-inwestycyjne-2017/poznalismy-laureatow-konkursow-startup-award-2017-i-robot-show-2017