AKTUALIZACJA

Konkurs Wiedzy Ogólnej o Rosji i Chinach odwołany

Informujemy, że ze względu na zalecenia dotyczące procedur zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem COVID-19, dyrekcja Instytutu Języków Obcych i organizatorzy Konkursu
Wiedzy Ogólnej o Rosji i Chinach podjęli decyzję, żeby odwołać wydarzenie, które miało się odbyć 28 kwietnia 2020 r.

kwoorich 2020 odwołany

 

AKTUALIZACJA!

Szanowni Państwo

w związku z zaistniałą sytuacją wywołaną pandemią choroby koronowirusowej Covid -19, uprzejmie informujemy iż odwołany jest konkurs recytatorski organizowany przez PWSZ IJO w Nowym Sączu,
życzymy zdrowia oraz dziękujemy za zainteresowanie naszą inicjatywą

Organizatorzy

 

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI 2020

Czym jest poezja? Na to z pozoru łatwe pytanie od lat próbują odpowiedzieć najwybitniejsi twórcy i krytycy literatury. Z okazji Światowego Dnia Poezji zastanówmy się nad jej definicją oraz miejscem we współczesnym świecie.

Czy dziś, gdy tempo życia staje się coraz szybsze a wyzwania dnia codziennego sprawiają, że zastanawiamy się czy doba nie powinna trwać nieco dłużej jest czas i miejsce na czytanie wierszy?

Czy pogoń za pieniądzem, sukcesem, sławą nie przysłania wielu z nas innego, piękniejszego aspektu życia? Jaka jest funkcja poezji ? Co daje nam odkrywanie Szekspira, Keatsa, Szymborskiej? Czy nie warto czasem zatrzymać się na chwilę, by móc dostrzec piękno w najprostszych i najbardziej banalnych zdarzeniach? Czy w świecie zdominowanym przez różnego rodzaju technologie nie warto walczyć o zachowanie piękna języka, który, jak twierdzi ks. Jan Twardowski : „[...] jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów”.

Miejmy nadzieję, że poezja nigdy nie zniknie, ponieważ ludzie nigdy nie przestaną poszukiwać piękna i radości, jak powiedział Keats: „Co piękne, cieszyć nigdy nie przestanie”, a „rzecz piękna jest radością wieczną”.

Ale poezja to nie tylko piękno. Według Stanisława Barańczaka: „poezja powinna być nieufnością. Krytycyzmem. Demaskatorstwem. Powinna być tym wszystkim aż do chwili, gdy z tej Ziemi zniknie ostatnie kłamstwo, ostatnia demagogia i ostatni akt przemocy”. Możemy zatem również spojrzeć na poezję, jak na oręż w walce z niedoskonałościami świata i człowieka, który ten świat tworzy.

Jak pisze brytyjska pisarka Jeanette Winterson: „Proza i poezja to dawki lekarstw. Uzdrawiają to pęknięcie, któremu ulega wyobraźnia z winy rzeczywistości”.

Zapraszamy młodzież szkół średnich do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytacji Poezji Obcojęzycznej, który odbędzie się 16 kwietnia 2020 w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, ulica Kochanowskiego 44.

Pamiętając wspaniałe prezentacje różnych form poetyckich zaprezentowanych przez Was w ubiegłych latach, jesteśmy przekonani, że i w tym roku nie zabraknie licznych wzruszeń i pozytywnych emocji. Wierzymy, że zarówno piękna forma świadcząca o opanowaniu języka obcego, jak i treści poruszane w wybranych przez Was wierszach, na długo pozostawią ślad w sercach i umysłach recytatorów i ich słuchaczy.

Formularz zgłoszeniowy, regulamin Konkursu oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych dostępne są na stornie IJO PWSZ w Nowym Sączu w zakładce współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

http://www.pwsz-ns.edu.pl/ijo/wspolpraca/z-otoczeniem-spoleczno-gospodarczym/konkurs-recytacji

Organizatorzy konkursu

AKTUALIZACJA

Mając na uwadze zalecenia dotyczące procedur zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem COVID-19 dyrekcja Instytutu Języków Obcych i organizatorzy Wojewódzkiego Konkursu Lingwistycznego DUET podjęli decyzję, żeby odwołać etap ustny, który miał się odbyć 18 marca 2020 r.

cone

 

II etap Konkursu – część pisemna odbędzie się w dniu 25 lutego 2020 roku od godz. 09.00 do 11.00 (rejestracja uczestników od godz. 08.00 do 08.45, prosimy o dokument ze zdjęciem np. leg. szkolna,) w siedzibie Instytutu Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu ul. Kochanowskiego 44.

Aktualne informacje dotyczące WKL DUET dostępne są w zakładce Współpraca -> Z otoczeniem społeczno-gospodarczym -> DUET

Szanowni Państwo!

W imieniu Instytutu Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu – zapraszamy do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie Lingwistycznym „DUET”.

Konkurs „DUET” przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a jego celem jest przede wszystkim promowanie i popularyzowanie nauki języków obcych oraz stwarzanie uczniom możliwości współzawodnictwa w zakresie umiejętności i uzdolnień lingwistycznych. Konkurs jest dwuetapowy.

Etap wewnętrzny przeprowadzany będzie 14 stycznia 2020 przez nauczycieli uczących języków obcych.

Etap międzyszkolny, finałowy odbędzie się w Instytucie Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu:

- 25 lutego 2020 – część pisemna

- 18 marca 2020 – część ustna

Uczestnicy konkursu muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami równocześnie w zakresie dwóch języków obcych. Językiem podstawowym – obowiązkowym jest język angielski. Drugim językiem do wyboru jest język niemiecki, francuski lub rosyjski.

Osobami odpowiedzialnymi za całość konkursu są: mgr Bożena Leś oraz mgr Joanna Loesch.

Regulamin, Formularz zgłoszenia oraz wszystkie dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://pwsz-ns.edu.pl/ijo/wspolpraca/z-otoczeniem-spoleczno-gospodarczym/duet. Zapraszamy także do kontaktu pod numerem telefonu 693153818 (mgr Bożena Leś).

Zgłoszenia do konkursu prosimy przesyłać e-mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub faxem 18 441 24 71 na formularzu zgłoszenia, w terminie do 10 stycznia 2020.

Wszystkich tegorocznych Absolwentów Instytutu Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu zapraszamy na uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów, która odbędzie się w dniu 15 lipca 2019 r. o godzinie 11:00 w Auli im. Profesora Andrzeja Bałandy, al. Wolności 40.

Bardzo prosimy o przybycie pół godziny wcześniej, żeby mogli Państwo włożyć togi.

Tradycyjnym i bardzo miłym zwyczajem jest też jakiś drobny pomarańczowy akcent ubioru, który symbolizuje kolory naszego Instytutu - kolczyki, krawat, szpilki, szminka czy lakier do paznokci.

Zapraszamy na XII Festiwal Nauki

w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu

7 czerwca 2019 r.

na terenie Kampusu dydaktyczno-sportowego

przy ul. Kościuszki 2.

Program

Dzień Kultury Języka już 3 czerwca. Zapraszamy!
W tym roku Instytut Języków Obcych PWSZ organizuje Dzień Kultury Języka we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu.

dzień kultury języka 2019 plakat

PROGRAM DNIA KULTURY JĘZYKA do pobrania

Aktualizacja: zapraszamy do zapoznania się z HARMONOGRAMEM występów uczestników Konkursu Piosenki Rosyjskiej.

 

Konkurs Piosenki Rosyjskiej zadebiutował w 2017 r. Jego celem jest popularyzacja kultury rosyjskiej oraz języka rosyjskiego, a także rozwijanie zdolności muzycznych uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Dotychczas przeprowadzone dwie edycje Konkursu spotkały się z zainteresowaniem, które przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas, że najmłodsze pokolenia doceniają piękno zarówno języka rosyjskiego, jak i kultury krajów tego obszaru językowego, w tym muzyki.

Jest nam niezmiernie miło zaprosić uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII), gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego na III edycję Konkursu Piosenki Rosyjskiej.

Konkurs odbędzie się dnia 29 maja 2019 r. o godz. 14.00 w budynku Instytutu Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przy ul. Kochanowskiego 44, s. 001.

SZCZEGÓŁY

ZAPRASZAMY wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także ponadpodstawowych na Konkurs wiedzy ogólnej o Rosji i Chinach

Celem Konkursu jest rozwijanie zainteresowania kulturą rosyjską i chińską oraz zachęcenie do nauki języka rosyjskiego oraz języka chińskiego.

Konkurs będzie miał formę pisemną. W ciągu 90 minut uczniowie będą musieli rozwiązać 30 zadań testowych i odpowiedzieć na dwa pytania otwarte.

Konkurs odbędzie się 11 kwietnia 2019 r. o godz. 11.00 w budynku Instytutu Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przy ul. Kochanowskiego 44, w sali 005.

SZCZEGÓŁY

konkurs wiedzy o rosji i chinach 2019