28 września 2018 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu odbyła się XII już edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, koordynowanej przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Organizowane corocznie w wielu małopolskich uczelniach, wydarzenie to ma na celu popularyzowanie nauki wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych przede wszystkim poprzez zabawę i możliwość bezpośredniego zgłębiania tajników szeroko rozumianej nauki i pracy naukowców.

Podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców można było wciąć udział w różnorodnych formach aktywności naukowej, które przeprowadzane były równolegle w Kampusie Dydaktyczno-Sportowym i Instytucie Technicznym. Na wszystkich pasjonatów nauki czekały więc zarówno rozmaite: prezentacje i pokazy (np. doświadczeń fizycznych i chemicznych czy robotów mobilnych), warsztaty (np. językowe, muzyczne, komputerowe, związane ze zdrowiem, sportowe czy hydrobike), zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym przy współpracy z MORD, laboratoria (np. metrologii czy urządzeń elektrycznych), wykłady, jak również liczne gry i konkursy wiedzy.

Dzięki współpracy z nowosądeckim oddziałem ZUS zaprezentowano także unikatową wystawę pt. „100 lat ubezpieczeń społecznych w Polsce”. Wystawa wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości i tym samym została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Ekspozycja składała się z dwudziestu tablic z materiałami z czasów powstawania systemu ubezpieczeń społecznych, jednego z najnowocześniejszych tego typu systemów w ówczesnej Europie. Do tworzenia tej ciekawej ekspozycji o historii, tradycjach i rozwoju ZUS wykorzystano materiały pochodzące z archiwum ZUS, prywatnych zbiorów pracowników i rożnych instytucji. Uzupełnieniem wystawy były ciekawe eksponaty – urządzenia, które były wykorzystywane do pracy w urzędach na przestrzeni tych 100 lat.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz instytucjom wspierającym Małopolską Noc Naukowców w naszej Uczelni. Zapraszamy ponownie za rok.

Partnerami Małopolskiej Nocy Naukowców byli: Helios, firma Koral, Sądeckie Mecyje, a także Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, który - jak co roku - na swoje symulacje przyciągnął rzesze zainteresowanych.

 

Koordynator projektu: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

http://nocnaukowcow.malopolska.pl/

logo new stopa1 43278350 6268 480f 9ebf c3727a8a7f3c

 erp znapisemmaopolska2 eda08f17 6e14 4df3 999e 466daa22afb7

 

 

Partnerzy MNN w Nowym Sączu

 

zus

 

mord

helios

 

 

 

 

koral
 

 

 

 

mecyje