Patrycja Słaby – studentka II roku kierunku Fizjoterapii zdobyła w Quito (Ekwador) tytuł Mistrzyni Świata Bikini Fitness w kategorii Junior.

To kolejny wielki sukces naszej studentki. Przypomnijmy, że nasza studentka startująca w kategorii sportów sylwetkowych w tym roku zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski a także Mistrzostwo Europy Juniorów.

„Odsłuchanie i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego ze złotym medalem na piersiach to chwila o której marzyłam, to chwila dla której codziennie ciężko pracuje” - mówi Patrycja.

Sporty sylwetkowe przeznaczone są tylko dla prawdziwych pasjonatów. Wymagają bardzo szerokiej wiedzy, zarówno w zakresie specjalistycznego treningu jak i odżywiania. Ogromnym wyzwaniem dla organizmu jest ostatni etap przed zawodami, w którym nie można popełnić błędu. Znajomość własnego organizmu, odpowiednie i bezpieczne odwodnienie organizmu, pozbycie się jak największe ilości tkanki tłuszczowej bez utraty mięśni to klucz do sukcesu – dodaje Dr Tomasz Cisoń - Dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej.

Serdecznie gratulujemy życiowego sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie Uczelni.

W dniu 7 grudnia 2018 r. w Instytucie Technicznym odbyła się konferencja prasowa, z udziałem władz Uczelni - JM Rektora dr hab.inż. Mariusza Cygnara, prof.nadzw., Dyrektora Instytutu Technicznego – Prof. dr hab.inż. Adama Ruszaja i Kierownika Zakładu Informatyki – dr hab.inż. Zenona Jabłońskiego, prof.nadzw.

Podczas konferencji JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof.nadzw. poinformował o uzyskaniu przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu zgody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie kształcenia na studiach drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku Informatyka w Instytucie Technicznym. Jest to kolejny – 7 już w ofercie edukacyjnej Uczelni kierunek studiów drugiego stopnia, który umożliwi kontynuację kształcenia absolwentom studiów pierwszego stopnia.

Dyrektor Instytutu Technicznego - Prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj przybliżył kwestie związane z kształceniem studentów na tym kierunku, a także omówił szeroki wachlarz kwalifikacji osób kończących kierunek Informatyka, z uwzględnieniem korzyści płynących do przemysłu i przedsiębiorstw w postaci wykształconej kadry i specjalistów w tej dziedzinie. Dyrektor poinformował również, że pierwsza rekrutacja rozpocznie się już w styczniu 2019 r.

Kierownik Zakładu Informatyki dr hab.inż. Zenon Jabłoński, prof.nadzw., jako osoba kierująca pracami nad uzyskaniem uprawnień do prowadzenia kształcenia na studiach drugiego stopnia na kierunku Informatyka wyraził swoje zadowolenie z kolejnego sukcesu Uczelni. Podkreślił także, że zajęcia, podobnie jak w przypadku studiów pierwszego stopnia, będzie prowadzić wysoko wykwalifikowana kadra, która zadba o przygotowanie studentów do pracy w wielu gałęziach branży IT.

Podczas konferencji przekazano również informacje na temat zakończenia inwestycji budowy Centrum Symulacji Medycznej przy Instytucie Zdrowia PWSZ oraz na jakim etapie prac znajduje się kolejna z nich – tj. budowa Instytutu Ekonomicznego.

W dniach 7 i 8 grudnia 2018 roku w Auli PWSZ gościliśmy już po raz drugi Pana Profesora Leszka Plocha wraz z Integracyjnym Zespołem Pieśni i Tańca MAZOWIACY. Pan Profesor Leszek Ploch – nauczyciel akademicki, muzyk, muzykoterapeuta, badacz naukowy, od wielu lat inicjuje rozmaite wydarzenia artystyczne i kulturalne z udziałem dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. W roku 1985 utworzył Integracyjny Zespół Pieśni i Tańca MAZOWIACY. Zespołowi towarzyszyła Pani Hanna Szczepańska-Ploch, pedagog, choreograf, zawodowy tancerz.

Zespół przedstawił bajkę świąteczną „List do św. Mikołaja”. Bajka poprowadziła wszystkich widzów przez tradycje i obyczaje świąteczne przy wtórze 12 najpopularniejszych kolęd. Na scenie pojawił się Święty Mikołaj i młodzież z niepełnosprawnością w przepięknych ludowych strojach z regionów całej Polski. Spektakl niesie wszystkim przesłanie nadziei, szczęścia i bliskości z drugim człowiekiem.

Na spektakl przybyli: Pani dr Halina Potok- Prorektor ds. studenckich i kształcenia, Pani mgr Bogusława Gaweł -zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogicznego, Pani mgr Halina Kociubińska – Dyrektor Biura Rektora, Pan Jan Reszkiewicz – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej MADA wraz z podopiecznymi, pracownicy Uczelni, liczni studenci oraz uczniowie sądeckich szkół wraz z opiekunami.

 

 

W dniu 30 listopada 2018 odbył się wernisaż wystawy prac wykładowców kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Nowym Sączu, pt. wTENczas.

Tytuł nawiązuje do 10-lecia istnienia kierunku, który na stałe wpisał się już w ofertę edukacyjną Uczelni oraz regionu. Na wystawie prezentowali swoje prace artyści-nauczyciele akademiccy uczący na kierunku, przedstawiając w ten sposób własny dorobek artystyczny podejmowany w różnorodnym zakresie i tematyce. Wystawa wTENczas to także okazja do podsumowania 10 lat kształcenia artystycznego w Nowym Sączu na poziomie szkolnictwa wyższego. Przygotowana prezentacja jest drugim wydarzeniem (po wystawie w Małej Galerii w czerwcu 2018), realizowanym w ramach obchodów 10-lecia istnienia kierunku i 20-lecia PWSZ w Nowym Sączu.

W wydarzeniu uczestniczyli: Dyrektor Instytutu Pedagogicznego

dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. nadzw., autorzy prac, studenci i absolwenci kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz zaproszeni goście.

 

Autorzy prac :

prof. dr hab. Andrzej Szarek,

prof. dr hab. Krzysztof Tomalski,

dr hab. Karol Gąsienica-Szostak, prof. nadzw.,

dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, prof. nadzw.,

dr hab. Marek Szymański, prof.nadzw.,

dr Iwona Bugajska-Bigos,

mgr Agata Rolka,

mgr Magdalena Chadaj,

mgr Andrzej Naściszewski.

 

Ekspozycja powstała dzięki uprzejmości Galerii Sokół MCK w Nowym Sączu, prezentowana będzie codziennie do 27.01.2019 roku - zapraszamy.

 

26 listopada 2018 r. w Uczelni, z własnej inicjatywy, gościł Pan Ludomir Handzel – nowo wybrany Prezydent Miasta Nowego Sącza.

Podczas wizyty JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. nadzw. zaprezentował problemy Uczelni oraz możliwości współpracy z Urzędem Miasta. W szczególności wyraził zainteresowanie dalszym wspieraniem wszelkich inicjatyw sprzyjających zarówno rozwojowi Miasta, jak i PWSZ w Nowym Sączu. Wśród obszarów tematycznych, które omawiano na spotkaniu znalazły się m.in. rozwój infrastruktury Uczelni, w tym budowa nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego PWSZ, współpracę w zakresie sportu i działań służących poprawie jakości życia i spędzania czasu wolnego, rozwoju kierunków kształcenia służących potrzebom miasta i regionu.

Pan Prezydent wysłuchał także informacji o postępie prac nad utworzeniem kierunku studiów związanego z obronnością i bezpieczeństwem narodowym, które trwają od roku i zbliżają się do finału. W pełni zaaprobował tę inicjatywę Uczelni. Warto również podkreślić, że w ramach dobrych praktyk zaplanowano podpisanie aktualnego porozumienia o współpracy pomiędzy Miastem Nowy Sącz a Uczelnią. Dzięki umowie potencjał i dorobek PWSZ w Nowym Sączu byłby wykorzystywany przy opracowywaniu efektywnej i przyjaznej mieszkańcom polityki społecznej, gospodarczej i przestrzennej. Uczelnia chce i powinna być dla Nowego Sącza źródłem innowacji, pomysłów, dzięki którym miasto będzie się rozwijać, a także rozwiązywać problemy i stawiać czoła wyzwaniom. Współpraca PWSZ w Nowym Sączu z miastem na wielu polach trwa już od lat, a jej potencjał intelektualny nie jest jedynym obszarem, w którym współdziałanie będzie obopólnie korzystne. Jego Magnificencja Rektor pogratulował wyborczego sukcesu Panu Prezydentowi.

Ewa Brzeska – studentka II roku kierunku Fizjoterapia – zdobyła brązowy medal startując w IROMAN 70.3 na dystansie 1,9 km pływanie; 90km - rower oraz 21,1 km bieg.

Warto wspomnieć także o jednym z najważniejszych sukcesów sportowych – Mistrzostwach Świata w SkiAlpiniźmie (narciarstwie wysokogórskim) we włoskim Piancavallo. Ewa reprezentując Polskę indywidualnie zajęła 7 miejsce, a w sztafecie wraz z kolegami z reprezentacji zajęła 5 miejsce na świecie.

Jak sama mówi: „Sport jest dla mnie przede wszystkim zabawą i przygodą. Ciągle szukam nowych wrażeń, które dostarczają mi dużej dawki adrenaliny. Lubię nowe wyzwania i uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia. Wszystko zależy od naszego nastawienia do postawionego przed nami wyzwania”

Pasja - Wytrwałość – Sukces - tak krótko można opisać wyczyny naszej studentki - mówi Dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu dr Tomasz Cisoń - Sport nauczył Ją rzetelności i pokory, którą przejawia studiując bardzo trudny kierunek jakim jest Fizjoterapia. Znakomicie łączy studia, sport i pracę. Jest członkiem koła naukowego BodyLab i angażuje się we wszystkie imprezy promocyjne realizowane w Instytucie.

Dziękujemy za godne reprezentowanie Uczelni i życzymy dalszych sukcesów.

28-29 listopada nasza Uczelnia gościła wybitną esperantystkę z Hagi. Pani dr Katalin Kovats, Węgierka mieszkająca w Holandii, jest dyplomowaną nauczycielką matematyki, języka rosyjskiego, włoskiego i esperanta. Na Węgrzech pracowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej, ucząc nauczycieli języków i wykładając Interlingwistykę na Uniwersytecie. Obecnie jest Dyrektorem portalu dla nauczycieli www.edukado.net, dzięki któremu dzieli się materiałami szkoleniowymi dla nauczycieli esperanta z całego świata.

Pani doktor kształci nauczycieli esperanta również w Polsce, na studiach Interligvistyki UAM w Poznaniu. Współpracując z Uniwersytetem ELTE w Budapeszcie, organizuje międzynarodowe egzaminy językowe w systemie ORIGO, wg wskazań Komisji Europejskiej. Także w Nowym Sączu są osoby, które w ostatnich latach zdobyły międzynarodowe certyfikaty językowe. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się studenci Instytutu Języków Obcych, Lidia Komar oraz Kamil Dudkowski.

Podczas wizyty w PWSZ dr Katalin Kovats przeprowadziła warsztaty dla studentów IJO oraz IP, wykorzystując metodę bezpośrednią, dzięki której wykładowca nie musi posługiwać się językami narodowymi słuchaczy kursu, lecz wyjaśnia wszystko w języku docelowym - esperanto.

Spotkanie zorganizowano dzięki współpracy IJO oraz IP z Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu oraz wybitnej znawczyni esperanto, Halinie Komar. Dzięki jej inicjatywie, rok temu odbyły się w naszej Uczelni „Dni Ludwika Zamenhofa”.

W dniu 23 listopada br. w Auli Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu odbył się wykład otwarty połączony z zajęciami warsztatowymi pt.  "Rozwój kompetencji kluczowych uczniów nowym wyzwaniem współczesnej edukacji" prowadzony przez mgr Magdalenę Kiełbasę i mgr Alicję Zapiór – pracowników Powiatowej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Nowym Sączu. Spotkanie zorganizowane zostało przez dr Elżbietę Cygnar i doc. dr Ewę Grygiel w ramach przedmiotu Komunikacja Interpersonalna oraz Pedagogika i podstawy dydaktyki. W wydarzeniu uczestniczyli studenci kierunku Wychowanie Fizyczne oraz nauczyciele akademiccy.

W dniu 21 listopada 2018 r. studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu wraz Pełnomocnikiem Rektora ds. osób niepełnosprawnych wzięli udział w V edycji konferencji pn. (Nie)pełnosprawni na rynku pracy, która odbyła się w obiektach Łódzkiej Strefy Ekonomicznej.

Uczestnicy Konferencji mieli możliwość zapoznania się ze współczesnymi formami aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, na przykładzie prelekcji „Nowoczesne formy aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych na wybranych przykładach” przedstawioną przez Adriana Furmana - Prezesa Grupy AF.

Wykłady pn. Elektroniczne systemy wspomagające niepełnosprawnych – teraz i jutro, związane z nowymi technologiami, mającymi wspierać osoby z niepełnosprawnościami w codziennej egzystencji zostały przybliżone min. przez prof. Pawła Strumiłło z Politechniki Łódzkiej oraz studentów Politechniki Łódzkiej – Pawła Oleksy, Jarosława Kaweckiego, Roberta Kaweckiego. Prelegenci zaprezentowali aplikację komputerową wspomagającą osoby z zaburzeniami motorycznymi oraz znacznymi wadami wzroku w korzystaniu z komputera oraz przeglądarki Internetowej oraz ClearTell – aplikację mobilną wspierającą terapię jąkania. Nowe technologie w medycynie wsparciem osób z niepełnosprawnościami przedstawił Paweł Paczkowski z firmy NU-MED.

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowała Ewelina Pabjańczyk-Wlazło , która omówiła temat pn. Wpływ wysokiej jakości kształcenia i nauki na aktywizację zawodową studentów oraz doktorantów.

To tylko wybrane tematy spośród wielu zaprezentowanych w programie konferencji.

Ponadto konferencji towarzyszyły targi pracy oraz debaty z udziałem przedstawicieli biznesu i uczelni wyższych.

Celem konferencji było umożliwienie studentom bezpośredniego kontaktu z pracodawcami, oraz poszerzenie dostępu do udziału w dziedzinach, które zwiększają ich szansę na znalezienie właściwej dla siebie pracy, praktyk czy stażu.

Zwieńczeniem konferencji było rozdanie certyfikatów uczestnictwa.

 

W ramach Programu Erasmus+ odbyła się wizyta wykładowców z Wydziału Służby Zdrowia, Katedry Pielęgniarstwa Uniwersytetu w Preszowie.

Wykłady dla studentów Instytutu Zdrowia w dniach 19-23 listopada 2018 r. poprowadziły PhDr. Anna Hudáková, PhD., PhDr. Mária Kaščáková, PhD. i PhDr. Andrea Obročniková, PhD.

Goście spotkali się także z panią dyrektor mgr Urszulą Cisoń-Apanasewicz i wykładowcami Instytutu Zdrowia, zapoznali się ze strukturą Uczelni oraz warunkami kształcenia studentów kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne w Polsce. Zachęcali też do przyjazdów studentów i pracowników PWSZ w Nowym Sączu w ramach mobilności Erasmus+.