Spotkanie integracyjno-naukowe Koła Naukowego "Lingwista"

27 listopada 2019 w restauracji Bohema w Nowym Sączu odbyło się spotkanie integracyjno-naukowe członków Koła Naukowego „Lingwista” ze studentami obcojęzycznymi goszczącymi w PWSZ w ramach programu Erasmus +. W spotkaniu uczestniczyli też wykładowcy PWSZ – Opiekun Koła "Lingwista", dr Katarzyna Jasiewicz, mgr Bożena Leś oraz mgr Joanna Loesch.

Studenci z Polski przybliżyli obcokrajowcom rodzimą kulturę i ciekawostki dotyczące naszego kraju. Studenci z Turcji natomiast przedstawili nieznane oblicze Turcji i rozprawili się z stereotypami dotyczącymi swego kraju.

Wygłoszone prezentacje były świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie przemówień publicznych w języku angielskim. W ostatniej części spotkania przyszedł czas na zabawy integracyjne sprzyjające budowaniu wzajemnego zaufania. Dzięki nim wszyscy studenci mogli lepiej się poznać i porozmawiać na interesujące ich tematy.

Wydarzenie było bardzo udane – każdy uczestnik wychodził z niego z uśmiechem na twarzy. Z pewnością na długo zostanie w pamięci studentów.

Tekst: Natalia Koszkul, sekretarz Koła
Zdjęcia: Katarzyna Jasiewicz, Joanna Loesch

Klub Honorowych Dawców Krwi w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu serdecznie zaprasza chętnych do wzięcia udziału w akcji oddawania krwi w budynku Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przy ul. Grottgera 50 w dniu 3 grudnia 2019 r. w godz. 8:00-12:30.

Akcja prowadzona jest na rzecz chorych i ofiar wypadków pod hasłem "Nasza Krew - Nasza Ojczyzna". Oddana krew będzie przekazana na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawca i Krwiolecznictwa w Nowym Sączu.

Drodzy Studenci,

Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych
oraz Akademickie Biuro Karier PWSZ w Nowym Sączu

zaprasza na wyjazd szkoleniowy pt. „KOMUNIKACJA I BUDOWANIE RELACJI W GRUPIE”

dla studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny i odbędzie się w Krakowie w dniach 06-07.12.2019r. (piątek - sobota).

Oprócz sesji szkoleniowej (sobota) w ramach wyjazdu w piątek proponujemy wyjście do teatru
oraz w zależności od pogody wieczorny spacer po Starówce krakowskiej.

Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem:

http://www.pwsz-ns.edu.pl/images/pwsz/niepelnosprawni/ogloszenia/formularz-zgloszenia.pdf

Na zgłoszenia (formularz zgłoszeniowy) oczekujemy
do dnia 21.11.2019 r. (czwartek). Formularz należy wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

Planowana godzina wyjazdu z Nowego Sącza - piątek ok. 13.00,

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji wyjazdu zostaną przesłane do uczestników w terminie późniejszym.

Kontakt: tel. 519 804 872, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.pwsz-ns.edu.pl/dla-studenta/niepelnosprawni/ogloszenia-bon

1

 

Witamy Słuchaczy SUTW po przerwie wakacyjnej i zapraszamy na zajęcia w semestrze zimowym!

Kursy języka angielskiego na dwóch poziomach biegłości językowej będą się odbywać według grafiku, który można pobrać w zakładce "Współpraca" ➡️ "Partnerzy" ➡️ "Uniwersytet Trzeciego Wieku" lub pod tym linkiem.

Zapraszamy na pierwsze zajęcia już 13 listopada 2019 r.

Kursy językowe są prowadzone w ramach wieloletniej współpracy pomiędzy Instytutem Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu a Stowarzyszeniem Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu.

Fundacja Sądecka informuje o utworzeniu Stypendium im. Henryka Szewczyka - wieloletniego redaktora naczelnego portalu Sądeczanin.info i miesięcznika Sądeczanin.

Stypendium przyznawane jest dwóm Laureatom wybranym przez specjalnie powołaną do tego celu Kapitułę Stypendialną i stanowi:
1) stypendium w formie pieniężnej w wysokości 984 złotych brutto (słownie: dziewięćset osiemdziesiąt cztery złote), wypłacane każdemu z Laureatów za każdy miesiąc kalendarzowy, w okresie od 1 października 2019 r. do dnia 30 czerwca 2020 r.
2) stypendium w formie dwumiesięcznego stażu w miesiącach lipiec – sierpień 2020 r. w redakcji serwisu „Sądeczanin”.
3) stypendium w formie akredytacji dziennikarskiej na XXX Forum Ekonomiczne w Krynicy, w dniach 8-10 września 2020 r.

Stypendium przyznawane jest dwóm studentom wszystkich kierunków i stopni kształcenia, którzy nie ukończyli 35 roku życia i mogą wykazać się osiągnięciami dziennikarskimi.

Osoba ubiegająca się o przyznanie stypendium, do dnia 20 listopada 2019 r. zobowiązana jest przesłać wniosek o przyznanie stypendium na adres: Fundacja Sądecka, ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz, z dopiskiem: Stypendium im. Henryka Szewczyka.

REGULAMIN

WNIOSEK O PRZYZNANIE STYPENDIUM

Zapraszamy studentów PWSZ do składania wniosków aplikacyjnych na wyjazdy

w ramach Programu ERASMUS+ na PRAKTYKI w roku 2020

oraz do uczelni partnerskich na semestr letni 2019/2020

 

logo erasmus

 

Uwaga!

Nabór wniosków wydawniczych na rok 2020

Trwa nabór wniosków do planu wydawniczego Wydawnictwa Naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu na rok 2020.

Dokumenty należy składać do dnia 15 listopada 2019 roku w Dziale Nauki i Rozwoju (Wydawnictwo Naukowe), ul. Staszica 1, 33-300 Nowy Sącz, pok. 20 (II piętro).

W razie pytań prosimy o kontakt: dr Tamara Bolanowska-Bobrek, tel. +48 18 547 56 02 lub 443 45 45, wew. 250; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

SZCZEGÓŁY: http://wydawnictwo.pwsz-ns.edu.pl/index.php/home 

 

Zapraszamy do współpracy!

W poniedziałek, 7 października 2019 r., do Instytutu Języków Obcych przybyła grupa studentów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w ramach programu Study Tours to Poland. Uczniowie zza wschodniej granicy zostali przywitani przez wykładowców i studentów filologii rosyjskiej, którzy przygotowali prezentację o Instytucie Języków Obcych oraz test dotyczący Unii Europejskiej. Studenci zwiedzili nasz instytut. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sala z kabinami do tłumaczeń symultanicznych.

Dzień wcześniej goście mieli okazję zwiedzić Sądecki Park Etnograficzny. Chociaż pogoda nie dopisała udało się zobaczyć stare domostwa, dowiedzieć się jak wyglądała ceremonia ślubna i wesele w kulturze Lachowskiej oraz porównać jak wyglądały pomieszczenia w domach mnichów, nauczycieli i posłów. Gościom towarzyszyli studenci II roku filologii rosyjskiej pod opieką mgr Anny Pych. 

W sobotę, 12 października 2019 r., studenci filologii rosyjskiej wraz z opiekunami Anną Pych i Barbarą Kaufman udali się do Zagrody Lachowskiej Kubalówka, gdzie po raz kolejny spotkali się z gośćmi programu Study Tours to Poland. W tym malowniczym miejscu można zapoznać się z kolekcją eksponatów prezentujących kulturę lachowska. Znajduje się tam chata chłopska z połowy ubiegłego wieku oraz spichlerz i kuźnia.

Naszym gościom życzymy dalszego miłego pobytu w Nowym Sączu!

Tekst i zdjęcia: mgr Anna Pych, mgr Anna Cetnarowska

W dniach 30.09-04.10.2019 r. w Instytucie Języków Obcych PWSZ przebywała pani docent Natalia Nyagolova – kierownik Katedry Rusycystyki Uniwersytetu Wielkotyrnowskiego im. Św. Cyryla i Metodego. Była to pierwsza wizyta wykładowcy z Bułgarii po podpisaniu umowy w ramach programu Erasmus+.

Pani docent wygłosiła wykłady na temat współczesnych inscenizacji teatralnych Antona Czechowa w Rosji. Szczególną uwagę poświęciła różnym interpretacjom „Wujaszka Wani” w teatrach moskiewskich. W wykładach wzięli udział studenci II i III roku filologii rosyjskiej oraz III roku lingwistyki z językiem rosyjskim wraz ze swoimi wykładowcami.

Pani docent Nyagolova jest znaną badaczką rosyjskiej dramaturgii 2 poł. XIX w., semiotyki dramatu i teatru, wykłada nie tylko w Bułgarii, ale w Rosji i na Węgrzech.

Uniwersytet w Wielkim Tyrnowie jest drugim uniwersytetem w Bułgarii (po Sofijskim). Jako Instytut Pedagogiczny został założony w 1963 r., a w 1971 r. przekształcony w Uniwersytet, nawiązujący tradycją do istniejącej od XIV w. szkoły wyższej. Obecnie na wydziałach filologii, prawa, pedagogiki, filozofii, ekonomii, matematyki i fizyki, teologii i sztuk pięknych kształci się 18 tys. studentów na 4-letnich studiach licencjackich i rocznych magisterskich i doktoranckich. Studia prowadzone są w języku bułgarskim, angielskim lub rosyjskim.

Wielkie Tyrnowo to była stolica Bułgarii, symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości.

Dzięki podpisanej umowie studenci IJO mają możliwość wyjazdu do Bułgarii i studiowania na Wydziale Filologicznym. W bieżącym roku akademickim z takiej możliwości skorzystał 1 student filologii rosyjskiej.

Tekst: dr Grzegorz Ziętala

Rektor, Rada Uczelni, Senat

Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu

mają zaszczyt zaprosić

studentów i pracowników Uczelni

na

22. Inaugurację Roku Akademickiego 2019/2020

połączoną z otwarciem

Centrum Symulacji Medycznej

_____________________________

 

Inauguracja Roku Akademickiego odbędzie się

4 października 2019 r.

 

godz. 9:30 - Msza Święta w Kościele Św. Kazimierza, Plac Kazimierza 1

godz. 11:00 - Uroczystość Inauguracyjna w Kampusie Dydaktyczno-Sportowym

przy ul. Kościuszki 2 w Nowym Sączu

 

Inauguracja roku akademickiego:

· Hymn Państwowy

· Przemówienie dra hab. inż. Mariusza Cygnara - JM Rektora

· Immatrykulacja

· Gaude Mater Polonia

· Wystąpienie przedstawiciela studentów

· Wręczenie odznaczeń i medali

· Wystąpienia zaproszonych gości

· Wykład inauguracyjny prof. dra hab. inż. Jerzego Zwoździaka:

„Energia życia, księga drogi i cnoty”

· Gaudeamus Igitur

 

Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej:

· Wystąpienie Pani Józefy Szczurek-Żelazko, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia

· Wystąpienie dra hab. n. med. Ryszarda Gajdosza, Dyrektora Instytutu Zdrowia

· Symboliczne przecięcie wstęgi

· Zwiedzanie obiektu