Zapraszamy studentów PWSZ do składania wniosków aplikacyjnych na wyjazdy

w ramach Programu ERASMUS+ na PRAKTYKI w roku 2020

oraz do uczelni partnerskich na semestr letni 2019/2020

 

logo erasmus

 

Uwaga!

Nabór wniosków wydawniczych na rok 2020

Trwa nabór wniosków do planu wydawniczego Wydawnictwa Naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu na rok 2020.

Dokumenty należy składać do dnia 15 listopada 2019 roku w Dziale Nauki i Rozwoju (Wydawnictwo Naukowe), ul. Staszica 1, 33-300 Nowy Sącz, pok. 20 (II piętro).

W razie pytań prosimy o kontakt: dr Tamara Bolanowska-Bobrek, tel. +48 18 547 56 02 lub 443 45 45, wew. 250; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

SZCZEGÓŁY: http://wydawnictwo.pwsz-ns.edu.pl/index.php/home 

 

Zapraszamy do współpracy!

W poniedziałek, 7 października 2019 r., do Instytutu Języków Obcych przybyła grupa studentów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w ramach programu Study Tours to Poland. Uczniowie zza wschodniej granicy zostali przywitani przez wykładowców i studentów filologii rosyjskiej, którzy przygotowali prezentację o Instytucie Języków Obcych oraz test dotyczący Unii Europejskiej. Studenci zwiedzili nasz instytut. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sala z kabinami do tłumaczeń symultanicznych.

Dzień wcześniej goście mieli okazję zwiedzić Sądecki Park Etnograficzny. Chociaż pogoda nie dopisała udało się zobaczyć stare domostwa, dowiedzieć się jak wyglądała ceremonia ślubna i wesele w kulturze Lachowskiej oraz porównać jak wyglądały pomieszczenia w domach mnichów, nauczycieli i posłów. Gościom towarzyszyli studenci II roku filologii rosyjskiej pod opieką mgr Anny Pych. 

W sobotę, 12 października 2019 r., studenci filologii rosyjskiej wraz z opiekunami Anną Pych i Barbarą Kaufman udali się do Zagrody Lachowskiej Kubalówka, gdzie po raz kolejny spotkali się z gośćmi programu Study Tours to Poland. W tym malowniczym miejscu można zapoznać się z kolekcją eksponatów prezentujących kulturę lachowska. Znajduje się tam chata chłopska z połowy ubiegłego wieku oraz spichlerz i kuźnia.

Naszym gościom życzymy dalszego miłego pobytu w Nowym Sączu!

Tekst i zdjęcia: mgr Anna Pych, mgr Anna Cetnarowska

W dniach 30.09-04.10.2019 r. w Instytucie Języków Obcych PWSZ przebywała pani docent Natalia Nyagolova – kierownik Katedry Rusycystyki Uniwersytetu Wielkotyrnowskiego im. Św. Cyryla i Metodego. Była to pierwsza wizyta wykładowcy z Bułgarii po podpisaniu umowy w ramach programu Erasmus+.

Pani docent wygłosiła wykłady na temat współczesnych inscenizacji teatralnych Antona Czechowa w Rosji. Szczególną uwagę poświęciła różnym interpretacjom „Wujaszka Wani” w teatrach moskiewskich. W wykładach wzięli udział studenci II i III roku filologii rosyjskiej oraz III roku lingwistyki z językiem rosyjskim wraz ze swoimi wykładowcami.

Pani docent Nyagolova jest znaną badaczką rosyjskiej dramaturgii 2 poł. XIX w., semiotyki dramatu i teatru, wykłada nie tylko w Bułgarii, ale w Rosji i na Węgrzech.

Uniwersytet w Wielkim Tyrnowie jest drugim uniwersytetem w Bułgarii (po Sofijskim). Jako Instytut Pedagogiczny został założony w 1963 r., a w 1971 r. przekształcony w Uniwersytet, nawiązujący tradycją do istniejącej od XIV w. szkoły wyższej. Obecnie na wydziałach filologii, prawa, pedagogiki, filozofii, ekonomii, matematyki i fizyki, teologii i sztuk pięknych kształci się 18 tys. studentów na 4-letnich studiach licencjackich i rocznych magisterskich i doktoranckich. Studia prowadzone są w języku bułgarskim, angielskim lub rosyjskim.

Wielkie Tyrnowo to była stolica Bułgarii, symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości.

Dzięki podpisanej umowie studenci IJO mają możliwość wyjazdu do Bułgarii i studiowania na Wydziale Filologicznym. W bieżącym roku akademickim z takiej możliwości skorzystał 1 student filologii rosyjskiej.

Tekst: dr Grzegorz Ziętala

Rektor, Rada Uczelni, Senat

Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu

mają zaszczyt zaprosić

studentów i pracowników Uczelni

na

22. Inaugurację Roku Akademickiego 2019/2020

połączoną z otwarciem

Centrum Symulacji Medycznej

_____________________________

 

Inauguracja Roku Akademickiego odbędzie się

4 października 2019 r.

 

godz. 9:30 - Msza Święta w Kościele Św. Kazimierza, Plac Kazimierza 1

godz. 11:00 - Uroczystość Inauguracyjna w Kampusie Dydaktyczno-Sportowym

przy ul. Kościuszki 2 w Nowym Sączu

 

Inauguracja roku akademickiego:

· Hymn Państwowy

· Przemówienie dra hab. inż. Mariusza Cygnara - JM Rektora

· Immatrykulacja

· Gaude Mater Polonia

· Wystąpienie przedstawiciela studentów

· Wręczenie odznaczeń i medali

· Wystąpienia zaproszonych gości

· Wykład inauguracyjny prof. dra hab. inż. Jerzego Zwoździaka:

„Energia życia, księga drogi i cnoty”

· Gaudeamus Igitur

 

Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej:

· Wystąpienie Pani Józefy Szczurek-Żelazko, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia

· Wystąpienie dra hab. n. med. Ryszarda Gajdosza, Dyrektora Instytutu Zdrowia

· Symboliczne przecięcie wstęgi

· Zwiedzanie obiektu

Jeśli chcesz:

- wyjeżdżać na warsztaty/ konferencje/ wycieczki

- poznać studentów z innych krajów

- opowiedzieć o swojej pasji

- publikować artykuły

- zdobyć doświadczenie organizacyjne

- realizować swoje pomysły

lingwista logo

zaprasza na spotkanie.

Czas i miejsce:

Środa 9 października; godzina 13:45; sala 002.

Program rozpoczęcia roku akademickiego 2019/2020
dla Studentów I roku Instytutu Języków Obcych
1 października 2019 r. budynek IJO ul. Kochanowskiego 44

 

10:00 – 10:30 Spotkanie Dyrekcji Instytutu ze Studentami – s.001

10:30 – 12:30 Kurs BHP – s.001

12:30 – 13:30

Spotkanie z Kierownikiem Zakładu Filologia i opiekunem roku – s.001

Spotkanie z Kierownikiem Zakładu Lingwistyka dla biznesu i opiekunem roku – s.005

13:00 – 13:30 Spotkanie z przedstawicielem Samorządu Studenckiego – s.001

13:30 – 14:00 Spotkanie z przedstawicielem Akademickiego Biura Karier – s.001

14:00 Podpisanie ślubowania i oświadczeń w sekretariacie

Studenci, którzy chcą otrzymać legitymację studencką powinni dostarczyć w dniu 1 października br. do sekretariatu dowód wniesienia opłaty w kwocie 22 zł (należy wpłacić na indywidualne konto, które zostało wygenerowane w procesie rekrutacji elektronicznej).

 

II i III rok

W dniu 1 października 2019 r. zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem.

 

Informujemy, że jeszcze do czwartku, 26 września 2019, można rejestrować się w systemie i składać dokumenty Instytutowej Komisji Rekrutacyjnej IJO.

Zapraszamy studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności do udziału w pilotażowym programie „Aktywny Samorząd” Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Program skierowany jest do osób, które posiadają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, pobierają naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium, lub mają przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

Dofinansowanie obejmuje m.in. dodatek na pokrycie kosztów kształcenia, dodatek na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego i opłatę za naukę (czesne).

Nabór wniosków na semestr zimowy 2019/2020 trwa do 10.10.2019

SZCZEGÓŁY

 

rekrutacja 2019 2020 final